Neznámé Samotišky

Neznámé Samotišky

Druhé největší město Moravy Olomouc zná snad každý. Většina z nás ji již alespoň jednou navštívila a pokud ne, o hodně přichází. Historické centrum města je chráněnou památkovou zónou, morový sloup uprostřed náměstí je zapsaný na seznamu památek UNESCO a jako jediná další po Praze se může chlubit orlojem. Mnozí potom jistě i slyšeli o městské části příhodně pojmenované Svatý kopeček, kde se nachází bazilika Navštívení Panny Marie a je významným poutním místem. Na Svatém Kopečku také najdete známou olomouckou zoologickou zahradu.

Málokdo už ale slyšel o obci Samotišky, ležící v bezprostřední blízkosti Olomouce, hned vedle Svatého Kopečku. Díky poloze v blízkosti nejstaršího slovanského hradiště sahá historie této obce, soudě podle archeologických nálezů, až do dob Slovanského osídlení. Poprvé se potom jméno Samotišek vyskytuje v kronikách z roku 1141. A blízkost významné moravské metropole ovlivňovala historii této obce i v dalších stoletích. Od roku 1974 až do roku 1993 byla dokonce součástí Olomouce, avšak ve zmíněném roce si opět získala samostatnost.

V Samotiškách také najdete mnoho historických památek, ze kterých jistě stojí za zmínku historická alej, kaple sv. Anny a sv. Floriana, Husitská kaple nebo Dědičná rychta. Také se zde narodila řada významných osobností, z nichž asi nejznámější je básník a překladatel Otta František Babler.

V dnešní době jsou Samotišky ideálním místem pro život. Díky trendu suburbanizace, kdy lidé odchází z velkých měst do příměs nkých oblastí je tato obec ideální volba. Do Olomouce je to pouhých deset minut cesty autem, a zároveň jste ušetřeni městského ruchu a stresu. Z oken se vám nabízí nádherný výhled na město a díky poloze na posledním výběžku Nízkého Jeseníku je okolí jako dělané pro procházky do přírody.

V obci najdete mateřskou i základní školu, služby lékaře a knihovnu. Ke sportovnímu vyžití slouží tenisové kurty, fotbalové hřiště a TJ Sokol. Z kultury samozřejmě nechybí kulturní dům, ve kterém se konají pravidelné akce jako jsou oblíbené tradiční hody, masopust a další. Významnou událostí je také pouť na Svatý Kopeček.