„Na zdraví“ není jenom fráze – pití vína nám může pomoct předcházet nemocem

„Na zdraví“ není jenom fráze – pití vína nám může pomoct předcházet nemocem

Víno k Čechům zkrátka patří. Přestože není naším národním nápojem, spousta z nás si život bez něj neumí představit. Ne nadarmo je vinný sklípek oblíbeným místem pro setkávání se s přáteli, oslavy narozenin, rozlučky se svobodou nebo třeba firemní večírky. Téměř každý člověk, který pije alkohol, má rád víno, a tak je jeho popíjení ideální záminkou pro setkávání se. Určitý názorový a chuťový rozkol však panuje v barvě vína. Zatímco někteří jsou milovníky červených vín, jiní nedají dopustit na vína bílá. Typ vína většinou volíme podle chuti, nicméně zamyslet bychom se měli také nad tím, které víno je zdravější.

Jak už napovídá jejich chuť, červené a bílé víno se neliší jenom v barvě, ale například také ve způsobu výroby ve vinařství. Hrozny pro přípravu bílého vína se lisují buď okamžitě, nebo se nechávají pár hodin macerovat, aby se ze slupek do šťávy vytáhly aromatické látky. Kvašení neboli fermentaci však poté podstupuje pouze šťáva vylisovaná z hroznů. U výroby červeného vína je proces prakticky opačný. Slupky a semínka hroznů se nechají nejdřív vykvasit a teprve potom se lisují.

Druhým nejvýraznějším rozdílem mezi červeným a bílým vínem je hned po barvě jejich chuť. Bílá vína jsou oblíbena především pro svou sladší, jemnější a lehčí chuť, zatímco červená vína jsou těžší a jejich chuť je komplexnější. To je zároveň také důvodem, proč jsme schopni vypít více bílého než červeného vína. Zatímco bílá vína se rozlišují na čtyři druhy – sladká, polosladká, polosuchá, suchá – červená vína jsou ve většině případů jen suchá. Bílá vína jsou také známá pro svou aromatickou chuť, ve které můžeme nezřídka kdy cítit nádech ovoce, citrusových plodů či květin.

Vína se však liší také v účincích, jaké mají na naše zdraví. Zatvrzelí milovníci bílého vína budou asi zklamaní, neboť příznivě na naše zdraví působí především víno červené. To je dáno zejména díky velkému množství polyfenolů a antioxidantů, které jsou v něm obsaženy. Příznivě působí především na srdce, plíce či prostatu, u kterých také podle výzkumů významně snižuje riziko onemocnění.