Na naučné stezky se můžeme vydat i v zimě

Na naučné stezky se můžeme vydat i v zimě

Vyrazit s dětmi jen tak do přírody, může být občas složité. Procházky rozkvetlými loukami a lesy nebo dokonce menší tůry v horách, se s malými výletníky zdají jako nezvládnutelný úkol. Jen tak se kochat přírodou a setrvačně pochodovat totiž malé děti příliš bavit nebude. To však neznamená, že se podobných zážitků musíme vzdát. Stačí jen najít cestu, jak děti při cestě zabavit. Dobrou zábavou pro celou rodinu a zároveň spojení drobné turistiky mohou být například naučné stezky.

Naučné stezky děti nejen zaměstnají plněním nejrůznějších úkolů a hledáním dalších značek, ale také je něco nového naučí. Nenásilnou a zábavnou formou tak můžeme dětem rozšiřovat obzory a všeobecné znalosti nejen ohledně přírody ale také třeba historie. Některé stezky jsou navíc zakončené rozhlednami, na kterých se můžeme pokochat krásou v okolí a odměnit se dobrou svačinkou za to, jakou dálku jsme ušli.

I když jsou naučné stezky spíše záležitostí letních měsíců, nemusíme se jich vzdávat ani v zimě. Pokud hledáme zpestření hezkých zimních víkendů a zároveň chceme sebe i děti naladit na vánoční atmosféru, můžeme vyzkoušet Ježíškovu stezku v okolí Božího Daru. Toto krušnohorské město je zároveň nejvýše položeným místem ve Střední Evropě. Vydat se na stezku můžeme na běžkách, pěšky nebo klidně s kočárkem. Vzhledem k oblíbenosti této atrakce je cesta dobře prošlapaná a schůdná. V závějích tak rozhodně nezapadneme. V infocentru dostane všechny potřebné informace, zápisníček na úkoly a mapku. Za správně vyplněný zápisníček se při zpáteční návštěvě infocentra můžeme s dětmi těšit na malou odměnu.

Pokud chceme spojit přírodu s trochou kultury, nebo si jen připomenout staré dobré bílé Vánoce, můžeme navštívit pohádkový region Ladův kraj. Naučné stezky jsou zde lemované Ladovými ilustracemi. Naučné stezky zde čítají hned několik okruhů. Nejznámější z nich nese název Cesty kocourka Mikeše.

Stezka, která si své příznivce najde především v řadách malých dětí, se jmenuje naučná stezka Lesem Království. Průvodce stezkou na ní dětem dělá bukový skřítek Fagusáček. Stezka začíná u krásné přehrady Les Království, kterou zdobí věžičky na přehradní hrázy, domek hrázného a šoupátková věž. Pohodlná cesta se dá zvládnout pěšky, na kole nebo i s kočárkem a je vhodná pro všechny roční období včetně zimy.