Na jihu Čech, pod Mladotickým vrchem

Na jihu Čech, pod Mladotickým vrchem

V nadmořské výšce 603 metrů, na jihozápadě Čech, pod kopcem Mladotický vrch v podhůří Šumavy leží malebná vesnice Zahorčice. V současné době v ní žije pouhých 62 trvale žijících obyvatel. Okolí obce je zalesněné, nachází se tady několik rybníků a další rybník je na návsi, hned kousek od kapličky Jana Křtitele. První zmínka o obci pochází už z roku 1227. Obec byla v té době věnována jako požitek klášteru sv. Jiří v Praze. V dalších stoletích se majitelé střídali, Zahorčice patřily pánům z Dobrše, městu Vimperk i poslednímu Rožmberkovi Petru Vokovi. Od roku 1569 vesnice patřila řádu maltézských rytířů ze Strakonic. Obec se rozrůstala a v roce 1920 dosáhl počet jejích obyvatel 270. V Zahorčicích byla obecná škola, hostinec a v roce 1923 tady byl založen Sbor dobrovolných hasičů. Přestože dnes ve vesnici žije daleko méně lidí než před sto lety, místní lidé obec stále zvelebují a starají se o její rozkvět. Je tady nově opravená autobusová zastávka a rekonstrukce čeká i místní hostinec a hasičskou zbrojnici. V obci funguje knihovna, v níž mají občané veřejný přístup k internetu. Za společenským životem obce stojí hlavně hasiči, kteří sdružují všechny generace, ženy i muže. Pořádají pod svou hlavičkou různé akce.

Zahorčice mají svého slavného rodáka, Miloslava Vavřince, českého inženýra, který působil v oblasti památkové péče. V mládí se s rodiči odstěhoval do Prahy, kde vystudoval České vysoké učení technické. Byl odborným asistentem prof. Pavla Potužáka, zabýval se nejmodernější geodetickou a fotogrammetrickou metodou dokumentace.

Díky poloze jsou Zahorčice vyhledávaným místem pro turistiku. Dají se odsud podnikat výlety pěšky i na kole. Výzvou je zejména Mladotický vrch, který je svou výškou 703 metrů nad mořem nejvyšším místem v krajině. Kdo na něj vystoupá, může se kochat nádherným výhledem.