Mnohokrát oceněná vesnice

Mnohokrát oceněná vesnice

Vesničku pojmenovanou Svatý Jan nad Malší ležící nedaleko Římské nádrže při návštěvě českobudějovického kraje jistě neminete. Rozkládá se v nadmořské výšce 624 m.n.m. na daleko viditelné Ločenínské hoře. Podle legend své jméno získala po svatém Janu Nepomuckém, jehož znamení, pět zlatých hvězd v osmnáctém století spatřil farář nad Ločenickou horou. Farář si hvězdy vyložil jako znamení a vystavěl na hoře kapličku. Záhy kolem ní vyrostlo třináct usedlostí a do té doby neznámá hora se stala vyhledávaným poutním místem. I díky tomu byl vybudován významný poutní kostel a obec se začala rozrůstat mílovými kroky. Dominantní stavbou vesnice je zmíněný kostel s komplexem fary a školy propojený ambity díky čemuž je architektonicky významný.

Turisté přijíždějící do obce tu kromě poutního kostela mohou navštívit muzeum loutek nebo galerii Na faře. Lákavá je i místní zachovalé příroda a čisté životní prostředí díky kterému obec získala zelenou stuhu v soutěži vesnice roku. Poprvé úspěch v této soutěži obec zaznamenala v roce 1997 kdy ji vyhrála a na základě čehož ji navštívil i prezident Václav Havel a vysadil na náměstí památnou lípu. Soutěže se obec účastnila ještě několikrát a letos získala ocenění Jihočeská vesnice roku 2018. V obci je také kladen důraz na zachování místních tradic a zvyklostí. Kromě tradičních událostí jako je pouť místní spolky pořádají mnoho akcí, ze kterých je široko vyhlášený závod historických vozidel “S kopce do kopce”.

Ke Svatému Janu nad Malší patří ještě Sedlece a Chlum nad Malší. Místní v obci najdou základní školu i školku, nechybí dětské ani sportovní hřiště, tělocvična, knihovna, obchody nebo koupaliště. Díky činnosti spolků se tu neustále něco děje a okolí je bohaté na turistické i přírodní zajímavosti.