Milujete hrady? Tahle místa byste měli vidět

Milujete hrady? Tahle místa byste měli vidět

Návštěva historických zdobených šlechtických sídel nebo tajemných zřícenin patří mezi oblíbené cíle výletů českých turistů. Cítit atmosféru těchto velkolepých staveb, které jsou často doplněny o dobový historický program, je příjemné zpestření horkých letních dnů. Naštěstí je naše země na hrady a zámky bohatá, a tak není problém udělat si každou sezónu výlet někam jinam.

Navštívit můžeme například zříceninu hradu Přimda, která je zároveň nejstarší zříceninou v České republice. Hrad byl postaven na ochranu hranic a dlouhou dobu sloužil také jako vězení. Svou původní podobu hrad ztratil kvůli necitlivým zásahům ve druhé polovině 20. století. Návštěvníci se mohou projít po nádvoří a prohlédnout si také zachovalou obytnou věž.

Nedaleko obce Troskovice se nachází zřícenina Trosky, která je zároveň asi nejstrašidelnějším hradem v České republice. Hrad pochází ze druhé poloviny 14. století a je umístěn mezi dvěma čedičovými sopouchy, na jejichž vrcholech jsou věže. Fakt, že byl hrad postaven na skalním útvaru sopečného původu, mu ještě dodává na jeho tajemnosti.

 

Milovníci zámku si zase přijdou na své v Tovačově, kde najdou nejvyšší zámeckou věž, která je vysoká 96 metrů. Věž, které je přezdíváno Spanilá, je vidět už z několika kilometrů. Na sklonku 11. století sloužil zámek jako útočiště lovců. Později byl zámek přestavěn do renesančního kabátu, ve kterém ho mohou návštěvníci obdivovat do dnes.

Opačným extrémem je nejmenší královský hrad, který představuje zřícenina Jenčov. Návštěvu nejmenšího královského hradu v České republice můžeme spojit s túrou, jelikož se nachází poblíž červené turistické stezky v křivoklátských lesích. Doba vzniku hradu je opředena hádankami. Podle historiků hrad však pochází minimálně z přelomu 13. a 14. století.

Za návštěvu stojí také hrad Pecka. Zříceninu hradu s tímto zajímavým názvem najdeme na skalním výběžku, pod kterým se rozprostírá stejnojmenné městečko. Na prohlídce hradu můžeme vidět celkem sedm zachovalých interiérových místností, mučírnu a sklepení. Některé místnosti jsou doplněny expozicemi zaměřenými na dějiny hradu či životu venkovských lidí v Podkrkonoší.