Kyjov na Vysočině láká chataře

Kyjov na Vysočině láká chataře

Když se řekne Kyjov, většina lidí si představí úrodnou oblast na jižní Moravě, bohatě vyšívaný lidový kroj a lahodné víno. My vám ale chceme představit úplně jiný Kyjov, kde nejsou vinice a kde v zimě napadnou spousty sněhu. „Náš“ Kyjov najdete na Vysočině, v okrese Havlíčkův Brod. Je to nevelká obec, která se rozkládá na území 395 hektarů, a v níž žije trvale okolo 150 obyvatel. Přestože není tento Kyjov tak známý, zaslouží si vaši pozornost.

První písemná zmínka o něm pochází z roku 1351, ale obec vznikla pravděpodobně mnohem dříve, při velkém osidlování okolní krajiny někdy po roce 1250.  Název Kyjov je odvozen od slova „kyj“, dřevěné dubové palice, která se v minulosti používala jako zbraň. Možná byli první obyvatelé vesnice udatní bojovníci, dnes je však tento kraj vyhlášený klidem a mírumilovnými zvyky místních občanů. Všichni se shodují na tom, že Kyjov je dnes moderní, dobře vybavenou obcí. Je kompletně plynofikována, má dešťovou kanalizaci, veřejný rozhlas a večer tam rozhodně nezakopnete, protože je ve všech zákoutích nové veřejné osvětlení. I v té nejmenší chaloupce se v Kyjově můžete připojit k vysokorychlostnímu internetu a sledovat, co se děje na opačné straně zeměkoule.

Místní lidé se ve svém volném čase věnují sportu, jejich multifunkční hřiště je tak vyhlášené, že na něj chodí i přespolní. Vedení obce myslí i na ty nejmenší, ty mají svůj vlastní prostor, kde si mohou hrát, běhat, skákat a dovádět, aniž by se o ně jejich rodiče museli obávat. Když děti slaví svůj mezinárodní svátek, sejde se celá obec, lidé posedí a pobaví se programem, který pro ně pravidelně chystají hasiči. Na konci léta se děti loučí s prázdninami, na podzim pouštějí draky při Kyjovské drakiádě a před koncem kalendářního roku rozsvěcí na návsi vánoční strom.

Kyjov je obklopen loukami a smrkovými lesy, kde v létě a na podzim roste spousta hub. Místo do bazénu s chlorovanou vodou se tady můžete ponořit do chladivého rybníka. Není proto divu, že se do oblasti vydali lidé z města a založili v okolí Kyjova hned několik chatových osad.

Ve středověku tady mohlo být celkem nebezpečno, protože na hradě Ronovec, ze kterého se do dnešních dní dochovaly už jen zbytky zdí, prý sídlil loupeživý rytíř. A když se v kraji prováděly vykopávky, byly nalezeny padělané středověké mince.