Kunovice – kulturní klenot Slovácka

Kunovice – kulturní klenot Slovácka

Město Kunovice se nachází v jihozápadní části Zlínského kraje, 3 km jižně od Uherského Hradiště. Do roku 1990 byly jeho součástí, od počátku roku 1991 jsou samostatnou obcí. V současnosti mají Kunovice zhruba 5 500 obyvatel. Rozkládají se v úrodné nížině Dolnomoravského úvalu a protéká jimi řeka Olšava, která nedaleko ústí do řeky Moravy. Svým obyvatelům nabízejí Kunovice spokojený život a jim i svým návštěvníkům bohaté kulturní vyžití.

Mezi nejznámější místní tradice patří zajisté Jízda králů v Kunovicích, která se v současnosti koná každý sudý rok. První písemná zmínka o tomto zvyku je již z konce 19. století a jeho obdobu lze datovat již do roku 1771. Pro svou jedinečnost je zapsán v Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jedná se o průvod, jehož ústřední postavou je král, tradičně nedospělý chlapec s tváří zakrytou pentlemi. Po jeho boku jsou pobočníci s tasenými šavlemi. Součástí průvodu je dále např. praporečník v čele, vyvolávači – ministři, nebo vyvolávači – výběrčí, kteří vybírají od přihlížejících drobné finanční příspěvky. Termín jejího dalšího konání je již znám – 17. až 19. května 2024.

Kunovický folklor je jeden z nejvýznamnějších v oblasti Slovácka. Např. kunovický kroj je znalci hodnocen jako jeden z nejzajímavějších slováckých krojů. Velmi slavné jsou místní Svatováclavské hody s právem či dětský folklorní festival Kunovské léto. Techničtěji orientované návštěvníky zas zajisté zaujme místní Letecké muzeum, v jehož expozici se nachází vojenské, sportovní a dopravní letouny a další letecká technika. Některé letouny nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete. Mezi návštěvníky a vystavenými exponáty zde nejsou žádné bariéry – můžete se jich dotknout a do některých se dokonce i podívat. Návštěva Kunovic pro Vás jistě bude krásným kulturním zážitkem, na který budete rádi vzpomínat.