Krásy Moravských Budějovic

Krásy Moravských Budějovic

Každý jistě někdy slyšel, nebo přímo navštívil město České Budějovice. Málo kdo už ale zná město, které nese úplně stejné druhé jméno, jen mu předchází jiné jméno přídavné. Jedná se o Moravské Budějovice. Je to město, které čítá 7,5 tisíc obyvatel a protéká jim říčka Rokytná. Rozprostírá se v malebné mírně zvlněné krajině jihozápadní Moravy. Pokud budete mít cestu z Prahy do Vídně či naopak a pojedete po státní silnici, nemůžete ho minout.

Město má velmi dlouhou a bohatou historii. První písemná zmínka o něm pochází již z roku 1231. Roku 1498 potom město získalo znak a pečeť. Moravské Budějovice jsou bohaté nejen na historii, ale také na památky. Pokud jste tedy milovníky historie, v tomto městě si jistě přijdete na své. Naleznete zde „novější“ památky jako je barokně klasicistní zámek z pozdního 18.stletí, ale zastoupení tu mají i památky o několik století starší, které zde reprezentuje třeba Kostel sv. Jiljí z první poloviny 13. století.

Město ovšem není vhodné pouze k rekreaci, nechybí zde ani sportovní vyžití. Pokud například rádi trávíte horké letní dny někde u vody, měli byste vyzkoušet místní koupaliště, které návštěvníkům nabízí hned 3 bazény a veškeré sportovní vybavení. Pokud upřednostňujete zimní sporty jistě vás potěší, že město vlastní krytý zimní stadion, na kterém můžete bruslit celoročně bez ohledu na počasí. Tenisový areál zase určitě potěší vášnivé tenisty a fotbalové hřiště všechny, kteří si chtějí jen tak zakopat nebo zahrát profesionální fotbal. Večer s přáteli si zde můžete zpestřit hraním bowlingu či jinými společenskými aktivitami.

Co se týče vzdělávacích zařízení ani ta zde nejsou opomenuta. V Moravských Budějovicích najdete jednu Mateřskou školu, dvě školy Základní, jednu školu Základní a praktickou a nechybí ani Základní umělecká škola, kde se mohou děti učit hře na hudební nástroje, nebo se věnovat divadlu ve formě dramatických kroužků. Po dokončení základního vzdělání mohou děti navštěvovat Gymnázium a Střední odbornou školu Moravské Budějovice či Střední školu řemesel a služeb.