Kraj železa a literatury

Kraj železa a literatury

Stará Huť leží na jihu Středočeského kraje, asi dva kilometry od Dobříše a dvacet kilometrů od Příbrami. Rozkládá se v nadmořské výšce 352 metrů na úpatí Brd při řece Kocábě. První písemná zmínka o Staré Huti pochází z roku 1674, kdy byl majitelem dobříšského panství František Maxmilián Mansfeld. Mladý podnikavý šlechtic využil výskytu železné rudy v Brdech, dostatku dříví v lesích a vhodného vodního zdroje k vybudování hutě. Odtékající voda z rybníka Strž a řeky Kocáby posloužila k vybudování čtyř hamrů na zpracování surového železa v užitné kovářské. Místní lidé práci v hutích neznali, přicházeli sem za prací lidé z průmyslově vyvinutějších oblastí a v okolí hutě zůstávali. Když byla v roce 1714 vybudovaná nová huť v Obecnici, starší obec dostala jméno Stará Huť. Další rozvoj obci přinesla železnice a hlavně zřízení zastávky v roce 1910 na trati Dobříš – Praha. O tři roky později byl do rodinných domků a školy zaveden elektrický proud, bylo instalováno veřejné osvětlení a otevřena pošta.

Dnes ve Staré Huti žije asi 1400 obyvatel, těší se z dobrého vybavení a služeb. Ty nejmenší děti mohou v místě bydliště chodit do mateřské školy, později i do základní, dospělí využívají služeb pošty, chodí nakupovat do obchodu s potravinami a bavit se do několika restaurací. Na obecním úřadu je Czechpoint, ti, kteří doma nemají počítač, se odsud mohou připojit k internetu. Ve Staré Huti je fotbalové i házenkářské hřiště, tři hřiště pro děti a víceúčelové hřiště, využívané místní školou i širokou veřejností. Za deštivého počasí lidé chodí sportovat do tělocvičny. Od roku 2011 má obec vlastní znak z dílny výtvarníka Jana Čáky a prapor. Oba symboly obce připomínají kovářskými kleštěmi a slévačskými lžicemi tradiční řemesla předků.

Místem, které do Staré Huti přitahuje turisty a milovníky literatury, je Památník Karla Čapka. Byl zřízen už v roce 1963 v domě, ve kterém spisovatel prožil poslední tři roky svého života. Později zchátral a znovu byl otevřen po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997. Expozice je věnována nejen osobnosti a dílu Karla Čapka, ale i jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové.

V roce 2012 byla slavnostně otevřena Naučná stezka Karla Čapka. Návštěvníci se mohou vydat po třech okruzích odlišné náročnosti. Na deseti oboustranných panelech se dočtou nejen o fauně a floře tohoto kraje, ale také o historických událostech a významných osobnostech obce.