Každý les někomu patří

Každý les někomu patří

Když přijíždíte do Jihlavy vlakem, nemůžete si po cestě nevšimnout hustých lesů, které vás obklopují. Hned jak vystoupíte na nádraží, ovane vás chladný horský vzduch s vůní pryskyřice z městských lesů, které obklopují město. Poté, co si projdete historické památky v centru a vydáte se do přírody, v houštinách můžete zahlédnout ukrývající se srnky, nad lesními vrcholky kroužícího jestřába. V lese nikdy nejste sami a stejně jako vám poskytuje útočiště a klid, tak byste se i vy měli chovat, aby tu mohl být pro všechny. To, jak se správně chovat v lese se učí už děti ve školce, ale s tím, kolik je běžně na lesní cestě vidět nepořádku, polámaných stromků a podobně, je opakování matkou moudrosti. A zdaleka nejde jen o okolí městských lesů Jihlava. V České republice zaujímají lesy výměru přes dva a půl milionu hektarů.

Základem je chovat se tiše, psa mít na vodítku a na kole a běžkách jezdit jen po vyznačených trasách. Jinak můžete vylekat zvěř, která zvlášť v zimě může na následky šoku, zběsilého úprku a následného podchladnutí i zemřít. Pro zdraví lesa je zase důležité nerozdělávat nikde oheň, tábořit jen na vyznačených místech a nepoškozovat stromy a keře a nezanechávat po sobě nepořádek. Každý les někomu patří, 55 % z celkové plochy státu, zbylých 45 % jsou nestátní lesní majetky. To je i případ lesů v okolí Jihlavy o které pečuje Správa městských lesů Jihlava. Jako návštěvník lesa proto dodržujte jejich upozornění, nevstupujte do oplocených míst, kde pěstují malé stromky a vyhněte se oblastem, kde probíhá těžba dřeva.

Správa městských lesů Jihlava bere svůj úkol péče o les zodpovědně. Zaměstnanci jezdí na studijní exkurze, spolupracují s kolegy z jiných lesů a usilují o lesnictví blízké přírodě. Dále společnost pečuje o veřejnou zeleň a nabízí prodej palivového dřeva.