Kam na ideální jarní výlet?

Kam na ideální jarní výlet?

Jaro je v plném proudu a společně s postupným rozvolňováním vládních opatření se tyto dny zdají být ideální příležitostí, někam vyrazit. A jelikož přes hranice to může být ještě stále problém, je perfektní čas na to, prozkoumat Česko. Na rozdíl od hranic mezi zeměmi se nám totiž hranice mezi okresy opět plně zprůchodnily bez jakýchkoliv omezení. Tak hurá za dobrodružstvím!

Pokud chcete spojit přírodní turistiku s prohlídkou památek, a to vše završit příjemným posezením ve vinném sklípku, je pro vás znojemský region ideální volbou. Pokud už se na Znojemsko vydáte, byla by jistě chyba nenavštívit město, po kterém je pojmenováno – Znojmo. Kromě dobrého vína je Znojmo známé také svým podzemím. Bludiště chodeb a sklepů se táhne pod velkou částí města a jeho celkový rozsah je neuvěřitelných 25 kilometrů. Důvod vytvoření těchto chodeb, jejichž vznik je datován od 13. do 17 století, je dodnes velkou záhadou. Jednou z možných teorií je to, že chodby měly sloužit jako ochrana obyvatel před nepřátelskými vojsky, která město obléhala, nebo přímo rabovala v domech.

Prohlídka podzemí může být jak příjemným zpestřením romantického víkendu ve dvou, tak také originálním programem pro rodiny s dětmi, jelikož jsou v podzemí pro děti připraveny různé pohádkové či strašidelné trasy. A pokud toužíte po nějakém tom adrenalinu, můžete vyzkoušet krkolomnou cestu s úzkými chodbami, vodou a blátem, jejíž zdolání je občas oříšek.

Pokud budete chtít vyměnit architekturu za kousek přírody, navštivte Národní park Podyjí, který je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí. Zalesněná krajina, která se táhne podél 40 kilometrů dlouhé řeky Dyje, vás zabaví i na celý den.

A pokud chcete nahlédnout i do života v místních obcích, můžete zavítat do obce Horní Dubňany, která je oblíbená nejen pro panenskou přírodu, která ji obklopuje. Obec o necelých tři sta obyvatelích s vlastním obecním úřadem, najdete v těsné blízkosti oblíbeného města Moravský Krumlov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1279. Kromě krásné přírody a bohaté historie, kterou dokládají také zdejší památky a historický kostel, pořádají obyvatelé obce také řadu slavností, které lákají nejen místní obyvatele.