Jedinečný kontrast dolů, zámků, sídlišť i lázní

Jedinečný kontrast dolů, zámků, sídlišť i lázní

 

Když se řekne ústecký kraj, většině lidem se vybaví doly, tepelné elektrárny a znečištěné ovzduší. Jistě na první pohled to není ideální místo na výlet, kam se jet podívat a nenabízí moc zajímavého. Ale první pohled bývá zpravidla klamný a každičký kout naší země má mnoho co nabídnout. Kontrasty sídlišť jako podle šablony v každém městě, důlních šachet a na druhé straně romantických zámků, lázní nebo parků nikde jinde neuvidíte. A právě tyto kontrasty a rozdílnost a na první pohled nesourodost dělají tento kraj zajímavým a umožňují hledat krásu tam, kde bychom to nejméně čekali.

Pokud takové místo chcete objevit a prozkoumat zblízka, vydejte se do města Bílina. Jistě ho při cestách ústeckým krajem neminete, leží mezi Mostem a Teplicemi v údolí řeky Bíliny. Historie samotného města sahá ještě před první tisíciletí a je zmíněno i v Kosmové kronice. O místních minerálních vodách se zmiňuje potom ve své kronice Václav Hájek z Libočan a největší slávy místní lázeňství dosáhlo na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, kdy sem zavítal i J.W. Goethe a Ludwig van Beethoven.

Kromě lázní a parku v pseudorenesančním stylu byste jistě neměli v Bílině minout lobkovický zámek a jeho zahrady nebo radnici v secesním stylu. Dále tu najdete husitskou baštu, zbytky městského opevnění nebo mnoho historických kostelů. Pokud zatoužíte po přírodě, stačí se vydat na horu Bořeň. Svou siluetou tato hora Českého středohoří připomíná spícího lva a je v mnoha ohledech výjimečná. Krásné výhledy na město, české středohoří ale i krušné hory lákají mnoho turistů. Jiné zaujmou četné černě zbarvené skalní útvary, a ne nadarmo je tato oblast jedním z nejoblíbenějších míst horolezců.

Pro aktivně strávené volné chvíle najdete ve městě bazén, tenisové kurty, fotbalové hřiště ale i minigolf. V létě za kulturou láká přírodní divadlo, časté koncerty v lázeňském prostředí nebo výstavy v radnici.