Jedinečné Litovelské Pomoraví procestujete klidně i za den

Jedinečné Litovelské Pomoraví procestujete klidně i za den

Ideální výlet na den až dva, podle toho, zda se rozhodnete jet na kole nebo jít pěšky, skrývá CHKO Litovelské Pomoraví. Mezi Olomoucí a Mohelnicí se rozprostírá ojedinělá vnitrozemská říční delta s cennými biotopy i turistickými zajímavostmi. Svojí rozlohou 96 km2 je toto CHKO páté nejmenší u nás. Lužními lesy, mokřadními loukami s tůněmi a kolem říční delty vede několik cyklostezek, naučných stezek i turistických tras. Kromě přírody samotné, která vás bude udivovat svou rozmanitostí na každém kroku, a ve které když budete pozorní můžete spatřit vzácné druhy rostlin i živočichů, se v tomto CHKO skrývá mnoho dalších lákadel, díky kterým ho budete chtít navštívit.

Začněme u historického města Mohelnice, kde si můžete projít městskou památkovou zónu a užít si místní atmosféru. Odtud se přímo nabízí pokračovat k Pískovně Mohelnice, kde dvě jezera s průzračnou vodou nabízejí příjemné osvěžení před cestou. Mimořádná rozmanitost a jedinečnost přírody Litovelského Pomoraví je chráněna ve 28 maloplošných zvláště chráněných územích. Skrze dubové a lipové lesy, mokřadní louky a tůně a lužní lesy se dostanete až k zámku Nové Zámky. Ten si sice můžete prohlédnout jen zvenku, ale nebojte se, tento kraj turistice přeje, a tak od zámku můžete pokračovat k přírodní památce Třesín kde najdete několik jeskyní z nich nejznámější jsou Mladečské.

Naučná sazka Nové Zámky vás poté zavede do města, po kterém tato chráněná oblast nese svůj název, a to do města Litovel, které je ideálním místem si na cestě odpočinout. Cyklostezka nebo turistická stezka vás dále provede dalšími jedinečnými přírodními památkami až do Olomouce, kde také stojí za to strávit pár hodin a prohlédnout si místní krásy.