Jaké země milují kulturu a kde se ji raději vyhýbají?

Jaké země milují kulturu a kde se ji raději vyhýbají?

Kultura je důležitou součástí života ve společnosti. Bez koncertů, divadelních představení nebo společenských akcí, by náš život byl poměrně smutnou rutinou. Chodili bychom jen do práce a z práce bez možnosti si někam vyrazit. Na nějakou dobu je tento model zvládnutelný, ale dlouhodobě se může stát neúnosným.

Pokud bydlíme ve velkoměstě, máme o zábavu doslova postaráno. Ať už je jakékoliv roční období, svátek nebo pracovní den, zábavu tu najdeme na každém rohu. Pokud není ve městě zrovna nějaká akce v podobě jarmarků nebo koncertů, můžeme vsadit na jistotu a zajít si do kina nebo třeba na bowling s přáteli. Také široká nabídka barů a restaurací nabízí lidem možnost bohatého vyžití.

V menších městech a obcích sice nenajdeme množství různých kin, divadel ani uměleckých galerií, to však neznamená, že jsou jejich obyvatelé o zábavu ochuzeni. Zábava je tam však soustředěna na jednom hlavním místě – v kulturním domě. Většina společenských událostí v obcích, ať už jde o ples, výstavu či koncert, se tak koná pod jednou střechou. Kulturní dům najdeme například v obci Kadov.

I když druhy kulturní zábavy jsou na většině místech světa podobné, ne v každé zemi lidé vyráží za kulturou stejně často. Obecně by se dalo říct, že západní svět si kultury užívá mnohem více. Čím více na sever nebo západ totiž země leží, tím častěji vyráží její obyvatelé za kulturou. Například v Rumunsku chodí do kina alespoň jednou ročně každý pátý člověk. V Dánsku potom jenom dvě třetiny obyvatel.

Češi si kulturu užívají rok od roku více. V roce 2017 šel alespoň jednou ročně do kina každý druhý Čech, dnes jsou čísla ještě o něco vyšší. Byť se tedy Česko nachází v samém srdci Evropy, po kulturní stránce máme blíž k Západu než k Východu. Míra kultury závisí také na vyspělosti společnosti. Čím vyspělejší je v zemi společnost, tím rozvinutější má také kulturu. Zájem o kulturu v jednotlivých zemích také ukazuje, jestli se společnost rozvíjí nebo naopak upadá.

Rozdíly v kultuře můžeme najít také mezi jednotlivými národy. Největší zájem o kulturu panuje ve skandinávských zemích a nejméně lákavá je kultura pro obyvatele balkánských států.