Jablůnka

Jablůnka

Na svazích západního okraje Vsetínských vrchů, v údolí na říčních náplavách toku Vsetínské Bečvy, 12 km jižně od Valašského meziříčí a pouhých 20 km od Slovenských hranic najdete obec Jablůnku. Jedna z legend uvádí, že název vznikl podle jabloní, které měly funkci hraničních ukazatelů cest. Na tuto legendu odkazuje i znak obce, ve kterém se tyčí jabloň se třemi jablky. Jablůnka spadá do území známého jako Valašsko a historie tohoto regionu a svérázný způsob života valachů ji v mnohém ovlivnili.

Na tuto část historie odkazuje řada skanzenů a dřevěných kostelů roztroušených v nepříliš vzdáleném okolí Jablůnky. Asi 20 kilometrů od obce můžete navštívit nejznámější skanzen u nás Rožnov pod Radhoštěm. Ve Velké Lhotě najdete dřevěný evangelický kostel a další skanzen je v Rymici.

Okolí obce je prosycené historií, a tak tu můžete navštívit i mnoho hradů a zámků. Obec s

padá územně do Beskyd, a proto i v zimě je vždy kam se vydat, přímo z obce vedou běžecké trasy a nemáte to ani příliš daleko na sjezdovky.

Obec Jablůnka je spíše obcí průmyslově zemědělskou a vzhled je příměstský, avšak přímo v obci i kolem ní se nachází řada zajímavých míst. Za krásami přírodních lokalit můžete vyrazit východně nad zástavbu, kde se nachází prameniště a květnaté louky, nad Lýkovým potokem jsou mokřady a obcí prochází řada turistických cest. Jedna z nich vede kolem nejstarší Jablůnecké kulturní památky, kterou je kříž z 18. století. Přímo v obci můžete navštívit evangelický kostel, evangelickou faru a hřbitov. Zajímavá je jistě také budova staré sokolovny, které sloužila i jako divadlo a kino.

V současné době je vedle sokolovny vybudován tenisový areál a poblíž školy se nachází víceúčelové sportoviště. Obec svou rozlohou nepatří mezi nejmenší, trvale v ní žije asi 2030 obyvatel, a proto obec velmi dbá na svůj rozvoj a kvalitu poskytovaných služeb. Najdete tu tak mateřskou školu, knihovnu, banku, kulturní centrum, zdravotnické zařízení, prodejny potravin i fotbalové hřiště. Obec také často pořádá všemožné akce a aktivitu tu vyvíjí několik dobrovolných spolků.