Družstevní byty pro seniory a mladé páry

Družstevní byty pro seniory a mladé páry

Na bytová družstva se po roce 1989 trochu zapomnělo, dnes však nedostatek bytů a vysoké ceny za nemovitosti přinášejí jejich obrození. Žít v družstevním bytě je pro určitě sociální skupiny velmi výhodné. Vlastníkem družstevního bytu je právnická osoba, neboli bytové družstvo, které je zapsané i v katastru nemovitostí. Má povinnost platit všechny daně, ale s bytem může dál nakládat, brát si na něj například úvěr. Družstevník si kupuje podíl a vzniká mu zákonný nárok na nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Na pořízení bytu nepotřebuje hypotéku, pro koupi podílu stačí dvacet až třicet procent vlastních zdrojů, zbytek je hrazen z bankovního úvěru, zajištěného družstvem. Po převzetí bytu družstevník platí měsíční splátky družstvu a družstvo bance. Jakmile je úvěr splacen, družstevník může požádat o převedení bytu do svého vlastnictví. Družstevní byty jsou řešením bytového problému pro starší osoby, které by hypotéku od banky už nedostaly, nebo naopak pro mladé páry, které ještě nemají vlastní úspory a pracují na dobu určitou.

Město Pacov spolu se stavebním bytovým družstvem Pelhřimov připravují výstavbu bytů nad Sídlištěm Míru. Město Pacov tady má svoje zasíťované pozemky, plánuje na místě vybudovat čtyřpodlažní domy s garážemi v přízemí a venkovními stáními. Místo plánované výstavby je v klidné části města, v sousedství lesů. Kromě plánovaných bytových domů se zde staví rodinné domky a také infrastruktura, jako dětská hřiště a sportoviště, zelené plochy a další místa, nezbytná pro spokojené bydlení.

Pacov je aktivním městem, v němž jsou aktivní různé spolky, které pořádají kulturní i sportovní akce. Jsou zde městské a státní úřady, poliklinika, sociální zařízení, mateřské školy, základní škola, gymnázium, sportovní a kulturní areály. Větší města jako Pelhřimov, Humpolec a Tábor jsou autem dostupná do třiceti minut, do Prahy a Českých Budějovic je možné dojet do jedné hodiny.

Správa Pelhřimov předložila studii, jak bude bytový dům Pacov situován a vybaven. V souvislosti s bytovou výstavbou rozvíjí realitní činnost, v rámci které si klienti před dokončením domu mohou vyžádat některé změny, aby byt plně odpovídal jejich představám o ideálním bydlení.