Dřevo nám dělá život jednodušší

Dřevo nám dělá život jednodušší

Dřevo v dnešní společnosti neplní z daleka jen praktickou funkci. Přestože stejně jako v pravěku je i dnes spolehlivým zdrojem tepla, postupem času mu přibylo ještě několik nedocenitelných vlastností.

Přestože se doba čím dál více elektronizuje, stále si ještě většina z nás nedovede představit život bez obyčejného papíru a tužky. Přestože tak existují moderní elektronické alternativy, spousta lidí ještě dnes loví v kabelkách a aktovkách papírové diáře, stejně jako si mnoho lidí nedokáže představit číst knížku, bez toho, aniž by obraceli listy voňavého papíru.

Neopomenutelné využití má dřevo také v podobě nábytku či podlah. I zde se však v průběhu let vyvinuly věrohodné napodobeniny dřevěných výrobků, které však hřejivý pocit z dřevěných parket pravděpodobně nikdy nenahradí. Podobně oblíbené je dřevo také při výrobě hudebních nástrojů.

Stoupající oblibu má však dnes dřevo především na stavbách v podobě takzvaných dřevostaveb. Ty jsou oblíbené nejen pro svou rychlost výstavby, ale také například pro své tepelně izolační vlastnosti nebo malou tloušťku stěn, která nám je schopna ušetřit několik metrů čtverečních užitného prostoru. Naprosto zásadní vlastností je však v dnešní době šetrnost dřevostavby k životnímu prostředí. A opomenout nesmíme samozřejmě ani užití dřeva jako topného materiálu.

Abychom však mohli dřevo dále zpracovávat a používat v každodenním životě, je třeba ho nejprve vytěžit. Společnost Lesy Mladá Boleslav se zabývá těžbou dřeva a pěstební činností v lese. Firma dále nabízí výkup dřevní hmoty od malo i velkododavatelů. Pokud máme dřevo, ale nemáme ho, jak odvézt, firma zajistí jeho odvoz, případně také samotnou těžbu. V rámci spolupráce nabízí firma se sídlem v Mladé Boleslavi také zalesnění a následnou péči až po zajištění kultury.

Kromě skupování a prodeje hotového dřeva nabízí firma také školkařskou výrobu. Právě sazenice lesních dřevin a pěstování nových stromů je totiž v době kůrovcové kalamity obrovsky důležité. Přemnožení kůrovce, který systematicky napadá naše stromy totiž může vést až k úbytku jedné čtvrtiny lesů ročně, což se může vést k omezení produkce a následně také spotřeby dřeva.