Do Nymburska nejen za pivovarem

Do Nymburska nejen za pivovarem

Jen máloco charakterizuje Čechy tak dobře, jako pití piva. Není proto divu, že je česká výroba tohoto zlatého nápoje rok od roku lepší. Pivo pro nás symbolizuje nejen alkoholický nápoj, který nám pomáhá, dostat se takzvaně do nálady, ale také pohodu a odpočinek. Nejen muži si tak dnes už prakticky neumí představit nezakončit den s dobrým vychlazeným lahváčem, nebo si nedopřát třetinku k nedělnímu obědu.

Jedním z českých měst, které se historicky proslavilo výrobou piva, je Nymburk. Největší slávu získal tamní pivovar díky novele Postřižiny od Bohumila Hrabala. Právě Hrabal tak pojmenoval pivo, které se v Nymburku vaří do dnes. V pivovaru najdeme přes deset druhů postřižínských piv, které kromě klasických světlých a tmavých ležáků a jejich nealkoholických variant najdeme i takové skvosty, jako je třeba čokoládové pivo. Není proto divu, že Nymbursko láká své návštěvníky především na exkurze ve zdejším pivovaru.

Nymburský region je však hojně navštěvovaný i pro spoustu dalších míst, které jsou oblíbenými cíli nejen tuzemských výletníků. Historií nabité město Nymburk překypuje památkami a muzei, které by neměli chybět na seznamu navštívených míst žádného vlastence. Celým městem provede návštěvníky naučná turistická stezka, která má celkem 68 zastávek. Pro ty, kteří rádi chodí, je tu také stezka Bohumila Hrabala, který je s městem Nymburk neoddělitelně spojen. Na stezce dlouhé 15 kilometrů navštívíte vyhlášené restaurace i výstavu předních českých výtvarníků.

Kromě dech beroucích hradeb a romantických uliček láká Nymburk také na sport. Jedná se totiž o místo, kde se vrcholoví sportovci, jako třeba Martina Sáblíková, připravují na Olympiádu. Město tak nabízí řadu sportovních aktivit pro sportovní nadšence i začátečníky.

Pokud vyrazíte do Nymburku s dětmi, můžete si výlet zpestřit i návštěvou nedaleké zoologické zahrady, která je nejstarší zoologickou zahradou ve Středočeském kraji. Speciální je zejména v tom, že se specializuje na chov ohrožených zvířat a zároveň tvoří záchranné centrum pro živočichy. Zvířátka v této ZOO jsou ochočená a krotká, což jistě ocení nejen děti. Na zvířata láká také nedaleká obora Kněžičky, kde můžeme pozorovat daňky nebo muflony. Obora vznikla roku 1611 a je přilehlá ke krásnému rybníku. Výlet do obory můžeme spojit i s návštěvou stejnojmenné obce, která je domovem jen necelých dvou set obyvatel.