Čistá příroda a zázračné prameny

Čistá příroda a zázračné prameny

Když se řekne Šumava, mnohému z nás automaticky naskočí takové pojmy jako husté lesy, cyklostezky, houby, řeka Vydra a Srní. Srní je horské středisko, které leží v samotném centru Národního parku Šumava. Dostalo název od srnčí zvěře, které byl v okolí vždycky dostatek. Původně dřevorubecká osada, založená v roce 1726, je dnes vyhledávaným střediskem pro pěší turistiku a cyklistiku. Není také divu, vždyť leží v nadmořské výšce 845 metrů nad údolím řeky Vydry. V zimě sem přijíždějí milovníci běžek a nacházejí kilometry upravených tratí.

V okolí Srní je nádherná příroda, kdysi o ní psal spisovatel německého původu Karel Klostermann, který tady často pobýval u příbuzných. Srní stalo dějištěm některých jeho literárních děl. Dnes v tomto kraji často hledají inspiraci a exteriéry filmaři. Byla tady například natočena známá televizní trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s populárním dětským hercem Tomášem Holým.

Turisté, kteří do Srní zavítají, určitě nebudou zklamaní. Všude mohou obdivovat horské roubené chalupy na kamenné podezdívce se stěnami, chráněnými před nepřízní počasí šindelem. Také stěny kostela Nejsvětější trojice  z roku 1805, který byl postaven na místě původního dřevěného kostelíka, kryjí zčásti šindele.

Každý se určitě rád vydá po naučné stezce kaňonem řeky Vydry, na Klostermannovu vyhlídku nebo na Vchynicko-Tetovský plavební kanál, který spojuje Vydru a Křemelnou a je dlouhý téměř 14,5 kilometru. Kanál začíná pod bývalou osadou Vchynice-Tetov. V místě, kde odbočuje, stával hradlový most, který sloužil jako hráz, aby dřevo nepronikalo do koryta Vydry. Tato jeho role už dnes není nutná, ale byl opraven a slouží turistům.

Do Srní přijíždějí také postižení, aby se v nedaleké Hauswaldské kapli dočkali zázraku a uzdravení. Toto poutní místo je opředeno mnoha legendami, lidé sem přicházeli zdaleka, až z Itálie nebo Tyrolska. Vyprávěli si, jak si nevidomí v prameni vody omyli oči a zase viděli, nebo jak chromým pomohla po jejich modlitbách Panna Marie a oni místo opouštěli bez berlí a bez cizí pomoci.

Jen co by kamenem odtud dohodil, je státní hranice s Německem. Takže kdo by toužil zavítat k našim největším sousedům, má k tomu ze Srní skvělou příležitost.