Bystřicko, místo na Vysočině, kde vám nikdy nedojdou možnosti na výlet

Bystřicko, místo na Vysočině, kde vám nikdy nedojdou možnosti na výlet

Letní dovolené obvykle znamenají příslib exotiky, moře, odpočinku, případně objevování vzdálených měst, místní kuchyně a kultury nebo poznávání dechberoucí vysokohorské přírody. Letos se však pro mnohé netradičně bude letní dovolená odehrávat především v našich končinách. I tak ale nemusíte o žádné zážitky přijít, a naopak máte čas konečně docenit kouzlo našich luhů a hájů. Pokud toužíte po dovolené, kde si užijete klid přírody nerušený turisty, je pro vás jako stvořený region Bystřička na Vysočině.

Za ideální výchozí bod se dá považovat samotná Bystřice nad Pernštejnem. Nejen že si můžete projít příjemné náměstí obklopené několika historickými domy, navštívit barokní kostel sv. Vavřince, vzdělat se v místním muzeu ale také se tu v turistickém informačním centru dozvíte, kam by měly směřovat vaše kroky. Dostanete tu takových tipů na výlety, že nebudete vědět, kam dřív. Také nevynechejte centrum Eden, které vzniklo z bývalého statku Mitrovských a dnes tam najdete Horáckou vesnici i Eko pavilon, jízdárna a farma. Seznámíte se tu se živote našich předků i s možnostmi úsporných moderních technologií do domácností. Díky interaktivním tabulím, pivovaru Mitrovských a místním kulinářským specialitám se tu zabaví celá rodina.

Jakmile se vydáte dál od města, čeká na vás klidná procházka lesy a přírodou, kolem řek a říček tu vedou stovky kilometrů cyklostezek, v lesích se ukrývají majestátní hrady i tajemné zříceniny, na osvěžení najdete mnoho přírodních nádrží. Z blízkého okolí Bystřice nad Pernštejnem je jedním z nejpůsobivějších míst je kostelík sv. Michaela archanděla ve Vítochově. Je vystaven z místního lomového kamene, a tak spíše, než kostel připomíná středověkou tvrz. Okolí jako na dlani uvidíte z rozhledny Karasín, kde vám vezme dech i výhled na Vírskou přehradu. Jako v pohádce se budete cítit při procházení zřícenin hradů Zubštejn, Aušperk a Pyšovec. Ze vzdálenějšího okolí samozřejmě nesmíte vynechat hrad Pernštejn, který je podle mnohých jedním z nejhezčích hradů na Moravě.