Brána na Šumavu

Brána na Šumavu

Oblasti kolem Strakonic se říká brána na Šumavu. Tato oblast se bezesporu může pyšnit krásnou přírodou, historickými hrady a bohatou místní kulturou. Najdete zde řadu turistických cílů, zajímavých míst, památek a hradů. Nedaleko Strakonic v údolí chráněném zalesněnými kopci a s výhledem na údolí řeky Otavy leží obec Pracejovice. Tuto obec byste jistě při svých výpravách tímto krajem neměli minout.

Historie této obce se píše již od roku 1233 avšak prokazatelně podle archeologických nálezů bylo toto území osídleno již mnohem dříve. V minulosti se v řece Otavě rýžovalo zlato, což vedlo k velkému rozvoji místního regionu. V moderní historii je nejznámějším rodákem Pracejovic Rudolf Beran, kterého jistě znáte z hodin dějepisu jako předsedu česko-slovenské a poté protektorátní vlády.

V Makarově, vesnici náležející k Pracejovicím, najdete dvě historické usedlosti ve stylu typického selského baroka. Nedaleko této místní části leží turisticky vyhledávané místo Boží kameny. O této přírodní zajímavosti tvořené ze žulových bloků se traduje, že nabíjí cestovatele pozitivní energií a má i léčivé účinky. Východně od obce se rozprostírá chráněné území Bažantice u Pracejovic. Toto území si svůj status přírodní rezervace získalo zbytky lužního lesa s výskytem vzácných bylinných druhů.

Pracejovicemi vede železniční trať a autobusové linky zajišťují pravidelné spojení se Strakonicemi. Toto město je vzdálené pouhé 4 kilometry a vede do něj cyklostezka. Ve Strakonicích lidé z Pracejovic najdou všechny potřebné služby, kulturu, vzdělání i sportoviště. Ve Strakonicích jistě stojí za návštěvu historický hrad nebo známé dudácké slavnosti. Cyklostezka vás zavede i do 13 kilometrů vzdáleného města Horažďovice, kde můžete navštívit zámek nebo aquapark.