Andělský výhled na Jeseníky

Andělský výhled na Jeseníky

Na okraji okouzlující přírody chráněného krajinného území Jeseníků, nedaleko od nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku Pradědu se rozkládá historické město Andělská Hora. Město vzniklo již v 16. století jakožto horní město pro těžbu zlata. Na významu město nabývá kolem roku 1626 kdy tudy vedla hlavní poštovní cesta mezi Vídní a Vratislaví. I přes úpadek dolování po třicetileté válce Andělská Hora předstihla Bruntál ve výrobě tkaného a dalšího zboží. Významná je také občanská garda z roku 1619 která patří k nejstarším spolkům ve městě.

Andělská Hora se dnes díky své zajímavé historii, mnohým kulturním památkám i přírodním podmínkám řadí k vyhledávaným turistickým cílům Jeseníků. Severozápadně nad městem se zvedá Anenský vrch, na jehož vrcholu se majestátně vypíná k nebi barokní poutní kostel svaté Anny. Z vrcholu se nabízí kouzelný výhled do celého okolí a znavení poutníci ocení výletní restauraci. V zimě je v provozu na východní straně tohoto kopce sjezdovka a v okolí potom najdeme mnoho dalších lyžařských tratí.

Ve městě samotném potom může navštívit místní mini muzeum, které vás blíže seznámí s historií města a okolí. K přírodním podmínkám potom náleží rybník sloužící k rekreaci a rybochovu nebo lesní studánka. Dalšími oblíbenými vycházkovými cíli v těsné blízkosti města jsou Anenská myslivna a pomník hudebního skladatele E. S. Engelsberga. V posledních letech dochází k zvelebování města a pořádá se mnoho zajímavých akcí pro děti i dospělé. Byla zbudována naučná stezka, postavena venkovní tělocvična u rybníka a u školy zbudováno víceúčelové hřiště. Ve městě také turisté najdou několik možností ubytování i stravování a mají jistotu, že vždy je kam vyrazit za zajímavostmi.

Při toulkách po vzdálenějším okolí byste jistě neměli minout lázeňské město Karlovu studánku, vyšplhat na nejvyšší vrcholek Praděd nebo prozkoumat zříceniny a hrady rozeseté po okolní přírodě.