Všechny deníky nejsou stejné

Všechny deníky nejsou stejné

Snad každý z nás si někdy v životě psal deník. Někdo si ho psal, když byl malé dítě a zapisoval si tam, co všechno zažil o přestávkách ve škole s kamarády na dětském hřišti, někdo si ho zase vedl o svých prvních láskách v době dospívání a někdo si ho píše i v dospělosti. Deník si píšeme proto, abychom si tam zaznamenali důležité momenty našeho života a kdykoliv budeme potom potřebovat, jsme se k nim mohli vrátit. Když si ho pak po uplynutí nějaké doby přečteme, budeme vědět, jaké jsme měli v jaké době přátele, práci, kolik jsme měli peněz, kde jsme byli na dovolené a podobné věci, které bychom si zpětně sice sami možná vybavili, ale těžko bychom je byli schopní zařadit do správného časového období nebo sledu.

Existuje povolání, jehož náplň práce je dost podobná. Člověk, který tuto práci vykonává, si vede knihy, do nichž zaznamenává důležité události, kterými jsou například koupě nebo vlastnictví movitého či nemovitého majetku. Hlavní věc, která se v těchto knihách objevuje, jsou peníze. Odvody daní, za co jsme peníze utratili a za co naopak vydělali a další věci. Tomuto povolání se říká účetnictví.

Práce účetního není vůbec jednoduchá. Většinou má na starosti ne jednu, ale hned několik firem, u kterých se stará o veškeré toky peněz. Opravdu si vede knihy, kterým se říká deníky a to konkrétně deník účetní a peněžní. Asi úplně hlavní věcí, kterou si lidé představí, když se řekne účetní, jsou daně. Daně, kterým většina z nás nikdy pořádně nerozuměla a asi ani rozumět nebude, zná účetní jako své boty. Pokud například potřebujeme zpracovat daňové přiznání k dani z příjmu, je to právě účetní, na kterou se obrátíme. Účetní také vede daňové doklady pro správu daně z přidané hodnoty neboli známé DPH. Účetní je jakýmsi strážcem a rádcem v oblasti daní pro firmy a větší organizace. Také výplatní pásky, které nám chodí každý měsíc na email, jsou pečlivou prací účetních.

To, že peníze dnes vládnou světu, je obecně známý fakt. Aby však nevznikl ve světě chaos, musí mít všechny příjmy a výdaje nějaký společný řád a někoho, kdo na jeho dodržování bude dohlížet. Stejně jako my si vedeme deníky o tom, abychom měli přehled, co se děje a dělo v našich životech, účetní si zase vede deníky, aby nám pomohla pohlídat, co se děje, nebo dělo s našimi penězi.