Účetní, strážci našich peněz

Účetní, strážci našich peněz

O účetnictví už slyšel asi každý z nás, a tedy ani povolání účetní pro nás nebude úplně neznámým pojmem. Málokdo už ale ví, co přesně taková práce obnáší a s čím vším se musí účetní deno- denně potýkat.

Asi nebude žádným překvapením, že služeb účetních využívají především firmy. A to od těch úplně malinkých s jedním až dvěma zaměstnanci, až po ty obrovské, zaměstnávající desítky nebo dokonce stovky lidí. Pro každou firmu zapsanou v obchodním rejstříku, je tedy tahle osoba prakticky nepostradatelná.

A co vlastně účetní dělá? Zajišťuje evidenci účetních činností, odvod daní a pojištění, vede mzdovou evidenci a stará se také o výpočet mezd. Denním chlebem každého účetního je potom sestavování účetních výkazů, koordinace činností v účtárně, výpočet srážek a odvodů, kontrola správnosti faktur, komunikace s úřady a jinými institucemi a mnoho dalších věcí. Každý z nás si tedy asi umí představit jak složitou a především zodpovědnou práci každý účetní vykonává a že ji nemůže dělat každý. A jaké vlastnosti by měl správný účetní mít? Vzhledem k tomu, že účetní pracuje především s čísly, je velmi důležité, aby měl dobré matematické myšlení. Faktem je, že do jeho rukou vkládáme všechny důležité a často i citlivé informace, týkající se naší firmy a veškerých jejích příjmů a výdajů, se kterými on následně pracuje, je přirozené, že požadujeme maximální přesnost a pečlivost. Vzhledem k tomu, že účetní většinou práci vykonává sám je více než důležité, aby byl samostatný a spolehlivý a abychom se na něj mohli kdykoliv obrátit s případnými dotazy nebo nejasnostmi, které pro nás nezasvěcené mohou vyvstat.

Pokud tedy vlastníte firmu a hledáte si nového/ novou účetní, přihlédněte při jejím výběru k těmto faktorům a vybírejte pečlivě.