Kdo musí podávat daňové přiznání a co spadá do kategorie „ostatních příjmů“?

Kdo musí podávat daňové přiznání a co spadá do kategorie „ostatních příjmů“?

Většina lidí se domnívá, že pokud jsou zaměstnaní, daně z příjmů se jich prakticky netýkají. Vše potřebné za ně vyřídí jejich zaměstnavatel a jejich největší starostí je, pohlídat si, jestli jejich zasloužená čistá mzda dorazila na účet včas. Pokud přeci nemáme druhou práci, nebo nepodnikáme, žádné podávání daňového přiznání se nás netýká. Nebo snad ano?

Pokud máme po celý rok jednoho zaměstnavatele, u kterého jsme podepsali prohlášení k dani a žádné jiné zaměstnání nebo přivýdělek nemáme, řadíme se mezi ty šťastlivce, kteří se daněmi z příjmů nemusí zabývat. Podobně to platí i pro lidi, kteří měli za kalendářní rok postupně více zaměstnavatelů, u kterých podepsali ono prohlášení a nikdy nepracovali u více než jednoho zaměstnavatele současně. Toto zaměstnání však nesmí být doplněno žádnou samostatně výdělečnou činností, jejíž zisk byl vyšší než 6 tisíc korun. A tady už se nám to začíná trochu zamotávat.

Jako vedlejší přivýdělek totiž nemusí být počítáno jen vlastní podnikání nebo druhá práce, ale také například zisk z pronájmu bytu nebo nákup a následný ziskový prodej auta. Tohle všechno se započítává mezi takzvané ostatní příjmy. Dokonce ani studenti, důchodci nebo rodiče na rodičovské dovolené nemusí být od daní plně osvobozeni. Pokud tito lidé nejsou zaměstnaní, ale přesto mají nějaký příjem například z podnikání, pronájmu nebo mají zmíněné „ostatní příjmy“, které přesahují 15 tisíc korun ročně, musí si daňové přiznání podat také. Do ostatních příjmů se počítá také například dar, který jsme dostali od někoho nepříbuzného a jehož hodnota přesahuje 15 tisíc korun.

Pro živnostníky a podnikatele je však podávání daňového přiznání každoroční povinností, které se zkrátka nevyhnou. Většina z nich má však na daňovou evidenci a ostatní úkoly týkající se účetnictví profesionální účetní, která spolu s nimi hlídá a eviduje všechny příjmy a výdaje firmy a zpracovává mzdy zaměstnanců. Podání daňového přiznání je potom s pomocí profesionála mnohem jednodušší. I tak mají však podnikatelé v březnu honičku, aby zajistili všechny potřebné doklady a zaevidované transakce, které bude účetní potřebovat.