Turistika v obci na hranici tří krajů

Turistika v obci na hranici tří krajů

Malá obec Lubnice se rozkládá hranici hned tří krajů, Jihomoravského, Jihočeského a Vysočiny a ke hranicím s Rakouskem to má také co by kamenem dohodil. Lubnice spadá pod okres Znojmo, a i když je velmi malinká, je jednou z nejzajímavějších obcí regionu s velkým potenciálem pro rozvoj turistického ruchu. Obec leží ve zvlněné krajině jevišovické pahorkatiny, protéká jí řeka Želetavka a místní scenerie vás uchvátí. A není to jenom příroda ale i zachovalý tradiční ráz staveb v obci a poutavá historie které vás zaujmou.

Název Lubnice je připomíná lubnou vodu, říčku, po níž tekly luby. Německý název Hafnerluben je odvozen od slova hafner, které znamená hrnčíř. V místě se mnoho let těžila těžká hrnčířská hlína a vyráběla tuhová keramika. Grafit z Hefnerluden byl známý po celém světě. Obec také kvůli své blízkosti k Rakousku byla do roku 1918 vedená jako ryze Německá. Po druhé světové válce však již převládalo české obyvatelstvo a většina místních se živila zemědělstvím.

Z památek v obci jistě zaujme kostel sv. Jiří z počátku 18. století stojící v centru obce, barokní fara a téměř neporušená venkovská zástavba s dochovaným urbanistickým jádrem. Z období první republiky potom pochází budova školy, která je také architektonicky velmi zajímavá. V současnosti se jedná o moderní obci, která žije bohatým kulturním i sportovním životem, má dobré dopravní spojení do okolních větších měst a rozvinutou síť cyklostezek i turistických cest, díky čemuž je vhodným místem pro výlety do okolí Dyje a vodní nádrže Vranov. Okolí je jako dělané na výlety, hrady zámky i přírodní scenerie nadchnou každého, můžete tu houbařit nebo se vydat na ryby, relaxovat i sportovat a možností trávení volného času je opravdu mnoho.

Díky tomu, že má obec pouze 84 obyvatel, panuje v ní velmi sousedská atmosféra, starosta Lubnice se o svou obec dobře stará a spolu s obecním úřadem dbá na blaho obyvatel. V obci se nachází základní škola, knihovna, koupaliště i sportovní hřiště, funguje zde sbor dobrovolných hasičů a každoročně se tu koná pouťová zábava, ples, dětský den i posvícení.