Putování po Jantarové stezce

Putování po Jantarové stezce

Přes naše území v dávných dobách procházelo hned několik významných obchodnických stezek. Snad každý zná hedvábnou stezku, mnozí slyšeli i zlaté nebo solné stezce ale ještě jedna velmi významná cesta vedla skrz Česko. Je jí jantarová stezka, kudy putovaly jantary od Baltu přes Moravskou bránu až do Vídně. Existovala již dávno před naším letopočtem. Karavany obchodníků, které po ní putovaly, během průběhu cesty chránilo mnoho pevností a hradů. Dnes se můžete vydat po stopách těchto obchodníků i vy, ideálně na kole a stezku si projet. Po cestě toho bude mnoho k vidění, hrady a pevnosti, historická města i malebná příroda v doprovodu s výborným moravským jídlem udělá z vašeho putování nezapomenutelný zážitek.

Stezka vede přes nespočet krásných míst a pokud nejste až tak velcí nadšenci do turistiky, abyste putovali po celé její délce, můžete si vybrat některý z úseků a mikroregionů, přes který vede. Třeba ještě zjistíte, že ji vlastně máte kousek od domu. Stezka prochází přes známá místa jako je Lednicko-Valticko, Brno nebo Olomouc ale pokud však dáváte přednost putování klidnou přírodou, kde zároveň potkáte dost zajímavostí, pak je pro vás tím správným úsekem mikroregion Pobečví.

Ten se rozkládá asi čtyři kilometry od města Přerov, po obou březích řeky Bečvy. Část mikroregionu tvoří úrodné roviny Hané, na východě chráněné Hostýnskými vrchy a druhá část je zvlněná a přechází k Moravské Bráně. Z Jantarové stezky procházející tímto regionem lze odbočit k Oderským vrchům nebo Hostýnským vrchům, navštívit hrad Helfštýn, kde se během léta koná nespočet kulturních akcí nebo v terochu vzdálenějším okolí prozkoumávat zatopené lomy a vodopády.

Za vidění stojí ale i malé vesničky tohoto regionu, kde každá z nich je něčím charakteristická a zajímavá. V obci Radvanice by to mohlo být téměř dokonale čtvercové náměstí nebo Radvanice – kaple. Občerstvit po náročné cestě se tu můžete v místní hospůdce a k památkám Přerova je to odtud už jen kousek.