Klidná obec plná pracovitých lidí

Klidná obec plná pracovitých lidí

Máte rádi mírně zvlněnou krajinu mezi Tišnovem a Křižanovem, kde je spousta rybníků a potůčků, kde potkáte na polích srnky i divočáky a kde jsou husté lesy plné hub? Potom je správným tipem na rodinný výlet obec Vratislávka. Nachází se na území Jihomoravského kraje, na Křižanovské vrchovině, čtrnáct kilometrů západně od Tišnova a sedmnáct východně od Velkého Meziříčí. Daleko to místní nemají ani do Křižanova, Ořechova nebo Žďárce. Ve Žďárci je zdravotní ordinace, mateřská a základní škola. Dostat se do Vratislávky není složité, nejlépe sem dojedete autobusem číslo 336, který pravidelně odjíždí z tišnovského nádraží.

Obec Vratislávka má dávnou historii, první zmínka o ní se objevila už v roce 1358. Rozkládá se na ploše 350 hektarů, na jednom katastrálním území, jednu pětinu plochy zaujímají lesy, dále pak louky. A co můžete přímo v obci najít? Je to kaple Panny Marie a Jeřábkův mlýn. Počet obyvatel se v průběhu let měnil, v posledních letech se ustálil přibližně na stovce. Průměrný věk je kolem čtyřiceti let, obě pohlaví mají přibližně stejné zastoupení.

Současný život obce se odehrává převážně v dvoupodlažní budově, kde sídlí obecní úřad. V prostorné zasedací místnosti se konají různé kulturní akce, dobře nakoupíte v prodejně potravin a orosené pivečko si můžete dát v místním pohostinství.

Důkazem pracovitosti a podnikavosti místních obyvatel je to, že při nevelkém počtu obyvatel je zde registrováno hned pět firem a dvacet živnostníků. Aktivní jsou lidé z Vratislávky také při pořádání kulturních akcí, tradici tady má zejména masopust, při kterém si všichni užijí spoustu legrace. Přijeďte se podívat a uvidíte, že si místní krajinu i dobrosrdečné lidi ihned zamilujete.