Jak může biotop přispět ke zlepšení našeho městského života? 

Jak může biotop přispět ke zlepšení našeho městského života? 

Biotopy nejsou jen estetickým prvkem, ale také důležitou součástí pro zlepšení kvality městského života. Pomáhají vytvářet příjemné mikroklima a podporují biodiverzitu a nabízejí prostor pro relaxaci a rekreaci. V dnešním článku se podíváme na to, co je vodní biotop, jaké druhy biotopů existují, kolik stojí jejich realizace a jak mohou přispět k udržitelnějším městům.

Jak vrátit zeleň zpět do města

Na přelomu první a druhé poloviny dvacátého století se v České republice začaly masivně stavět panelové domy. Vlivem urbanizace se začala postupem času z městského prostředí vytrácet i příroda.

I v dnešních městech převažuje beton, panely a asfalt oproti přírodě. Avšak v posledních letech se objevují zprávy o tom, jak se tohoto prostředí opět ujímá příroda. Můžeme se setkat se zelenými střechami, vertikální zahradou, ale co když se nevzhledné prostředí mezi paneláky promění v příjemný parčík se záhony trvalek, nově vysázenými stromy a vodním biotopem s příjemným posezením?

Příkladem může jít Ostrava

V nejlidnatější části Ostravy vznikla oáza klidu. Nevzhledný prostor mezi panelovými domy a školou byl proměněn na klidný parčík s vodním biotopem. Ten je doplněn dřevěným molem s lehacími pláty, což z něj dělá ideální místo pro relaxaci. Pěší komunikace byla nahrazena vodopropustným betonem a některé z nich jsou lemovány bohatými záhony trvalek. Celkově v okolí bylo vysázeno tisíce rostlin— od cibulovitých až po ty vodní.

Biotop nejen esteticky obohacuje prostor, ale také přispívá ke zlepšení mikroklimatu v hustě obydlené městské zástavbě.

Doporučujeme
„Projekt ctí šetrné zacházení s vodou, biotop je dotován vodami, které jsou sbírány z průsačných zpevněných povrhů parkové plochy v rámci šetrného nakládání s vodou. Čištění biotopu zajistí pobřežní vegetační pásmo rostlin a cirkulace vody. Jedná se o další městský projekt v souladu se zásadami metodiky modrozelené infrastruktury,“

konstatovala Hana Tichánková, náměstkyně primátora.

Na kolik celková revitalizace prostředí vyšla?

biotop

Podle Moravsko-slezského deníku došlo vedle vybudování biotopu i k revitalizaci okolní vegetace. V blízkosti biotopu bylo vysázeno více než 50 stromů, keřů a vlhkomilných rostlin, ale také přes pět tisíc cibulovin. Náklady na celý projekt dosáhly na 27 milionů korun bez DPH, přičemž 14,4 milionů bylo hrazeno z dotace Norských fondů.

Rostliny jako filtrační systém

Rostliny hrají důležitou roli pro udržení čisté vody v biotopech, zejména v regeneračních čistících zónách. Regenerační zóny jsou mnohem mělčí než zbytek jezírka a díky rostlinám, jako je rákos, ostřice nebo kosatec, dokážou efektivně odstranit zvody fosfor a další nečistoty.

Platí jednoduché pravidlo— čím větší je regenerační úsek, tím čistější voda v biotopu zůstává. Přesto je důležité mít na paměti, že voda v biotopu nikdy nebude tak dokonale průzračná jako bazénu. Jelikož se biotop během roku nezakrývá, padají do něj různé nečistoty jako je například hmyz, pyl a další spousta biologických materiálů, které se na čistotě vody projeví.

Kvalita vody v biotopu závisí také na velikosti jezírka a vyváženém poměru mezi regenerační a užitkovou zónou. Významný vliv má i počasí a teplota vzduchu, které mohou ovlivnit rychlost usazování nečistot na dně.

Výhody zeleně v městských oblastech

vodní biotop

Zeleň v městských oblastech nepřináší jen estetickou hodnotu. Hraje klíčovou roli ve zlepšování kvality ovzduší. Stromy a rostliny absorbují škodlivé látky pomocí fotosyntézy a produkují kyslík, čímž přispívají k zdravějšímu prostředí. Navíc dokážou snížit teplotu okolního vzduchu o několik stupňů, což je v letních měsících k nezaplacení.

Inspiraci, že jde harmonicky propojit urbanismus a přírodu, nabízejí metropole jako je Singapur nebo třeba Amsterdam. Tyto města dokazují, že udržitelný přístup k plánování městských zelených ploch přináší nejen ekologické, ale také sociální a ekonomické benefity.

Závěr

Biotopy představují jedinečný způsob, jak vrátit přírodu do městského prostředí a zároveň přispět k jeho udržitelnosti. Nabízejí prostor pro relaxaci, zlepšují kvalitu ovzduší a mikroklima a podporují biodiverzitu.

Zdroje: RenovablesVerdes, Fórum ochrany přírody, Lepší noviny, O vodárenství, Moravsko-slezský deník, Livinis