Chatařský ráj

Chatařský ráj

V jižním výběžku Podkrkonošské pahorkatiny v malebném údolí podél potoka, uprostřed lesů se rozkládá malinká obec Mezilečí. Původně nesla pojmenování Mezleč a to podle léček na zvěř, které se daly najít všude v okolí obce. První zmínky o ní pocházejí již z roku 1495, kdy náležela ke smiřickému panství. Za dobu své dlouhé historie obec často střídala majitele i panství ke kterému náležela, ustála však všechny vrtochy panovníků a do dnes můžete zažít její poklidnou atmosféru.

V dnešní době k obci náleží ještě osada Podsadov, avšak dohromady je na území obce pouze 150 trvale žijících obyvatel. Více než polovina chalup v obci je využívána k rekreaci v tomto ohledu nabízí obec široký potenciál. Okolní lesy jsou jako dělané pro houbaření a procházky, v létě se nabízí hasičská nádrž ke koupání a sportovci v obci najdou zábavu ve sportovním areálu na tenisových kurtech, zatímco děti se mohou vyřádit na dětských prolézačkách. V zimě to z obce není příliš daleko na sjezdovky a jistě najdete i trasy k běžkování. V obci samotné můžete navštívit památkově chráněnou dřevěnou zvonici a při procházkou obcí uvidíte i roubené stavby z 19. století nebo mnoho sakrálních památek.

Okolím také prochází řada cyklostezek a turistických stezek, které vás zavedou do známého babiččina údolí. Osmikilometrový výlet vás zavede na zámek v Ratibořicích a k pohádkové babiččině chaloupce i Viktorčině splavu. Po cestě projdete kolem Barunčiny vyhlídky a krásných Zlámaných vodopádů. Velcí fanoušci Boženy Němcové potom mohou navštívit její muzeum v blízké České Skalici. Mezi architektonické barokní klenoty okolí se jistě řadí hospitál Kuks s mnoha sochami a zahradami. Příliš daleko to autem není ani do větších měst jako je Náchod nebo Dvůr Králové nad Labem, kde také můžete navštívit mnoho zajímavých památek a najdete bohaté sportovní a kulturní vyžití.