Zájmové kroužky musí dítě hlavně bavit

Zájmové kroužky musí dítě hlavně bavit

Blíží se prázdniny a s nimi i doba, kdy děti budou mít volno od školy i od zájmových kroužků. Možná právě až přijde doba oddechu, přijde čas se zamyslet, jestli své dítě nepřetěžujete. “V pondělí tenis, v úterý angličtina, středa flétna, a pátek malování” i tak mnohdy vypadá běžný rozvrh prvňáčka. Každý rodič, chce pro své dítě jen to nejlepší, a to samozřejmě to, aby s dobrými výsledky zvládalo základní školu, ale také aby se rozvíjelo i v jiných ohledech a dovednostech. Někdo chce mít malého muzikanta, jiný podporuje sporty všeho druhu, další chce především aby dítě i ve volné čase dělalo něco užitečného a bylo pod dohledem a nepoflakovalo se jen tak doma.

Ovšem už málokterý rodič si uvědomuje, že to, co dělá dítě ve svém volném čase, by ho mělo především bavit. Škola sama o sobě může být náročná a nutit dítě do dalších aktivit kvůli vlastním ambicím může být spíš ke škodě něž užitku. Na výběr se nabízí celá škála kroužků, a i když žijete v menším městě nebo obci, kde nabídka není tak velká, vždy minimálně samotná základní škola nabízí zájmové aktivity pro děti, ze kterých si vybere každý. I menší vesnické školy většinou nabízejí několik druhů sportu, kreativní činnosti od hudby po divadlo až po angličtinu a další jazyky.

Je zcela logické, že chcete, aby dítě něco dělalo, ovšem kouzlo je v tom, nechat ho samotné vybrat si, co chce dělat. Introvert, který nejradši ze všeho lepí dohromady modely aut asi těžko naplní váš sen z dětství být slavným fotbalistou, do kterého teď tlačíte malého. Proto až po prázdninách budete přemýšlet kam všude dítě přihlásit, zeptejte se ho, co ho baví a kam chce chodit. A stejného pravidla se držte u vybírání táborů na léto. Volte je podle zájmů dítěte tak, aby si volný čas maximálně užilo.