Školní psycholog, výchovný poradce nebo speciální pedagog? Jak se v těchto profesích vyznat a na koho se v případě potřeby obrátit?

Školní psycholog, výchovný poradce nebo speciální pedagog? Jak se v těchto profesích vyznat a na koho se v případě potřeby obrátit?

Zatímco dříve měla základní škola jen žáky a jejich učitele, dnes se na školní půdě setkáme s nejrůznějšími specialisty, bez kterých bychom si fungování povinné školní docházky už nedovedli představit. A řeč rozhodně není o školníkovi, i když není pochyb, že i tato osoba má na škole své neopomenutelné místo.

Kromě učitelů a vychovatelů jsou dětem k dispozici také školní psychologové, výchovní poradci či speciální pedagogové. Zatímco školník se stará o to, aby byly funkční prostory školy, tito lidé mají na starost naopak „správné fungování“ jejího osazenstva, tedy žáků. Spoustě lidem však mohou tato povolání splývat, nebo dokonce neví, co si pod nimi mají představit.

 

Nedá se tvrdit, že by se tato povolání vyvinula z ničeho a do školního systému se začlenila více méně experimentálně. Starší ročníky by možná namítli, že za nich ve škole podobné odborníky neměli a stejně ji dokázali odchodit. Pravdou ale je, že funkce, které dnes zastává speciální pedagog nebo výchovný poradce byly potřeba vždycky. Jen neměly své speciální označení a museli je zvládat samotní učitelé. Právě ti pomáhali dětem odhalit a vyřešit šikanu, doučovali jedince, kteří nestačili ostatním žákům a radili svým svěřencům s výběrem navazující školy či možného budoucího povolání. Nic z toho se v podstatě nezměnilo. Až na to, že všechny tyto věci dnes dělají vystudovaní profesionálové, kteří se u toho nemusí soustředit na 10 různých činností najednou. A jak je od sebe rozeznat?

Školní psycholog vystudoval psychologii na vysoké škole a nijak zvlášť se neliší od soukromých psychologů. Na škole se většinou vyskytuje jen v určité dny a hodiny a od soukromých psychologů se liší tak, že za jeho služby nemusíme platit. Jeho další výhodou je také fakt, že zná prostředí školy, kterou dítě navštěvuje, což může být při terapii v mnohém nápomocné. O tom, že vaše dítě navštěvuje psychologa, nemusí na škole nikdo vědět. Na školního psychologa se můžeme obrátit s čímkoliv, co dítě trápí a my si s tím nevíme rady. Rozhodně se však nemusí jednat jen o věci spojené se školou či učením.

Speciální pedagog je vlastně učitel, který vystudoval speciální pedagogiku a specializuje se na pomoc dětem s poruchami učení. Na škole může občasně učit i další předměty jako „klasický vyučující“ a někdy může současně zastávat roli výchovného poradce. Požádat o pomoc ho můžeme v případě, kdy u našeho dítěte zpozorujeme problémy s učením či soustředěním na výuku. Dětem se věnuje většinou individuálně či v malých skupinkách po vyučování a zaměřuje se na posílení těch funkcí, které mají vzhledem k poruchám učení oslabeny.