Škola jako životní směr

Škola jako životní směr

Říká se, že dětství je nejkrásnější období života a asi každý z nás si asi občas posteskne, že by se do něj chtěl vrátit. A co je vlastně na dětství tak kouzelné? Snad nejkrásnější je dětská bezprostřednost a bezmezná fantazie. Když se zeptáte dítěte ve školce, čím bude, až bude velké, odpoví vám bez mrknutí oka, že prezidentem, kosmonautem, slavným zpěvákem a vůbec nepřemýšlí nad tím, že se mu to nemusí podařit a že to není tak jednoduché, být čímkoliv si řekne. Ale je to opravdu tak, nebo to tvrdíme jen my dospělí, abychom si sami před sebou obhájili fakt, že se smíříme s málem a stačí nám  průměrné povolání a obyčejný život? Byli jsme vychováváni rodinou a společností k tomu, že ne každý z nás má schopnosti na to, aby v životě dosáhl něčeho velkého a že je jen opravdu málo lidí, kteří jsou něčím výjimeční. Tento „fakt“ nás následně přinutil začít o sobě pochybovat, až jsme po většinou dospěli k názoru, že my ničeho velkého v životě nedosáhneme, protože jsme prostě „jen průměrní“. Malé děti ale tohle nevědí, protože jim to zatím nikdo nepověděl a tak věří, že dokážou cokoliv, co budou chtít. A možná, že by to nakonec i dokázaly, kdyby je společnost nezačala přetvářet k obrazu svému a vštěpovat jim do hlavy fráze jako „tohle nedokážeš“, „nejsi dost chytrý“, „nejsi dost dobrý“, „kéž bys byl jiný“ a podobně.

Asi úplně prvním životním milníkem, kdy se dítě setká se společenskými názory a dogmaty je mateřská školka, ale hlavně potom škola základní. V této chvíli si dítě uvědomí, že musí dodržovat nějaká pravidla a že nemůže dělat všechno tak, jak by samo chtělo. Proto by pro nás jako pro rodiče mělo být velice důležité, jakou školku a školu pro děti vybereme. Pro dítě je tento krok v podstatě prvním krokem do reálného života a mělo by být v našem zájmu mu to udělat co nejpříjemnější. V dnešní době internetu pro nás už není problém zjistit si o všem, tedy i o jakékoliv škole, poměrně podrobné informace, které nám mohou usnadnit rozhodování. A na co se při výběru mateřské a základní školy zaměřit? V dnešní době vesměs existují dva typy škol pro děti. Velké školy z pravidla s dlouholetou tradicí, na kterých mimo jiné najdete široký výběr zájmových a doprovodných kroužků a potom ty novější menší školy spíše rodinného charakteru. Tyto menší školy často využívají alternativní a novější metody výuky a snaží se vyvarovat stereotypním metodám výuky, na které jsme byli doposud zvyklí. Některé z těchto škol například nevyužívají klasický způsob známkování nebo hodnocení dětí na škále od 1 do 5, což může být pro děti méně stresující. Některé školy jsou zase spojeny se školami mateřskými, což může dítěti nástup do školy usnadnit zase tím, že to prostředí už bude znát.

Pokud tedy zrovna vybíráte školu popřípadě školku pro svou holčičku nebo chlapečka, dobře se informujte a výběr školy nepodceňte. Může to totiž výrazně ovlivnit budoucí život vašeho dítěte.