Restaurování je ojedinělý studijní obor spojující řemeslo a umění

Restaurování je ojedinělý studijní obor spojující řemeslo a umění

Přemýšlíte, jaký obor byste chtěli studovat na střední škole a z běžné nabídky vás nic nezaujalo? Pokud máte rádi práci se dřevem, ale truhlář být nechcete, zajímá vás historie a máte umělecké nadání, pak je pro vás ideální obor uměleckořemeslné zpracování dřeva a truhlářské uměleckořemeslné a restaurátorské práce. Studovat ho můžete na střední průmyslové škole v Krnově, která je jedinou střední školou s tímto zaměřením na severní Moravě. Praktické vyučování probíhá v restaurátorských dílnách SSPV Renova v Miloticích nad Opavou.

A co vše se na tomto oboru naučíte a kde se uplatníte v budoucím zaměstnání? Naučíte se ovládat původní technologie a materiály, restaurovat nábytek, zlatit plátkovým zlatem, konzervovat a zdobit historický nábytek metodou intarzie. Ta spočívá ve skládání a lepení dýh různých barev, struktur a obrazců. Nejedná se však pouze o práci se dřevem, pracovat budete také s moderními technologiemi, budete umět ovládat CAD programy pro návrh a konstrukci nábytku a doplňků nebo programovat CNC obráběcí truhlářské stroje. Uplatnit se po vystudování čtyřletého studia zakončeného maturitou můžete v restaurátorských dílnách, ateliérech při zhotovování nábytku a doplňků, dále v galeriích, muzeích. Můžete také začít vlastní podnikatelskou činnost a začít navrhovat vlastní nábytek a uměleckořemeslné výrobky.

V rámci výuky budete často chodit na exkurze do muzeí i zámků. Všechny práce se budete učit prakticky a ovládnete ojedinělé řemeslo. Těšit se můžete také na stáže, kde budete zámkům pomáhat ustavit do expozic historický nábytek. Škola má také vlastní muzeum historického nábytku, kde je přes 200 exponátů. Během studia se můžete ubytovat v domově mládeže, který je součástí střední školy průmyslové Krnov.