Poutníci najdou klid v lesích kousek od Brna

Poutníci najdou klid v lesích kousek od Brna

Jen kousíček od Brna, ukryté v kopcích a obklopené lesy se ukrývá známé poutní místo, kam už po staletí přicházejí poutníci nejen ze všech koutů republiky. Řeč je o duchovním centru Vranov u Brna, významném Mariánském poutím cíli. Podle legendy se na tomto místě ve 13. století zjevila slepému knížeti, který se ztratil v lesích, sama Panna Maria. Nejen, že knížete vyvedla z lesa, ale také mu vyléčila zrak. Proto zde dal vystavět dřevěný kostelík. V průběhu let se sláva místa rozkřikla a vydávalo se sem stále více poutníků, takže v 17. století zde nechali Lichtenštejnci vystavět poutní barokní kostel a klášter, který začal spravovat mužský řeholní řád Paulánů.

Vranov u Brna je jediný klášter tohoto řádu, který se nachází severně od Vídně a ke klášteru patří také krypta, kde je pohřbeno padesát členů rodiny Lichtenštejnců. I když byli Pauláni na více než dvě stě let zakázáni, v současné době se podařilo řád obnovit a konvent Nejmenších bratří svatého Františka, jak zní nezkrácená verze jejich názvu, zajišťuje duchovní správu potního místa a buduje Duchovní centrum sv. Františka z Pauly. Duchovní centrum se snaží vytvořit příjemné prostředí pro pořádání jakýkoliv akcí duchovního, kulturního i vzdělávacího charakteru. Konají se tu tak semináře pro kněze, přednáškové cykly pro širokou veřejnost i konference a víkendové pobyty.

Vranov je ideálním místem přiblížením se k Bohu, rozjímání nad vlastními myšlenkami a nad životem nebo pracováním na svém nejen duchovním rozvoji. Hluboké lesy zajišťují klid, výhledy na zelené kopce uklidňují mysl a pojí se tu historie a tradice se stálou aktuálností a krásou života s Bohem. Farnost ve Vranově pořádá pravidelné akce pro děti i dospělé, pro mladé i starší a přivítá všechny poutníky.