Když jdou děti poprvé do školy

Když jdou děti poprvé do školy

Není to tak dávno, co jste si z porodnice odváželi malé miminko a už máte doma předškoláka. Vstup do první třídy je zlomovým okamžikem v životě každého malého človíčka. I když už ve školce se děti učí, že kromě zábavy musí být i nějaké povinnosti, vstupem do první třídy vše začíná naplno. Najednou se děti nemohou válet po zemi a běhat si po třídě, jak se jim zachce, ale musí sedět na svých místech a poslouchat pro ně naprosto cizí osobu. Nejen z tohoto důvodu je důležité, abychom dětem vstup na základní školu co nejvíce usnadnili a zbytečně je nestrašili.

Snad to nejhorší, co mohou rodiče udělat je, říkat dítěti, že ve škole to bude mít těžké nebo věty typu „však počkej ve škole, to tě přejde legrace“ nebo „paní učitelka ve škole si tě srovná“ nebo dokonce „jestli nebudeš hezky mluvit, do školy tě nikdo nevezme“. Spousta vět, u kterých si rodiče ani neuvědomují, jak moc mohou dítěti ublížit a hlavně, že v něm mohou zanechat významný blok, který si ponese třeba po zbytek svých školních let.

Nicméně vůbec se o škole před dítětem nezmiňovat také není cesta. Úplně nejlepší způsob je dítě do školy připravit pozitivním způsobem. To však neznamená mu lhát a říkat, že ve škole nebude mít žádné povinnosti, nebo že si v ní bude moci dělat, co bude chtít. Spíše si jen pozitivní formou povídat o tom, co je ve škole čeká. Že se naučí počítat a psát, a že díky škole potom bude moc dělat práci jako maminka nebo tatínek.

Co se týče samotného výběru základní školy, máme dnes spoustu možností. Samozřejmostí jsou spádové školy, které se přiřazují podle místa bydliště. Rozhodně však není naší povinností dítě zapsat právě tam. Vybrat si dnes můžeme i ze soukromých škol, školy s rozšířenou výukou jazyků, výtvarné výchovy nebo třeba matematiky. Dokonce i děti se specifickými potřebami mohou dostat přiřazeného asistenta pedagoga, který jim celým průchodem základní školou pomůže. Je také možnost zažádat o takzvané IVP neboli individuální vzdělávací plán. Jednou ze škol, ze kterých můžeme volit, je třeba Základní škola Ořech.

K zápisu potom děti musí přijít s rodiči, kteří u sebe navíc budou mít občanský průkaz a rodný list dítěte. Termíny zápisů do jednotlivých škol jsou individuální, ale obecně bývají od konce ledna do konce března. Je proto dobré si už před Vánoci zjistit, kdy má zápis škola, kterou jste si vybrali. A pak už se jen těšit na zápis malého prvňáčka.