Kam ve vzpomínkách zavítáme nejčastěji?

Kam ve vzpomínkách zavítáme nejčastěji?

Základní škola je místo, kam se ve svých vzpomínkách vracíme po celý život. A proč? Dětství prožité na základní škole patří mezi nejvíce bezstarostné období našeho života, na které už máme konkrétní vzpomínky. Když se snažíme rozpomenout se, co se dělo před nástupem na základní školu, vybavujeme si jen jakési útržky pro nás zlomových nebo jinak výrazných okamžiků, které se nám vryly do paměti. Někdo si pamatuje na svoje první koupání v bazéně, někdo dokonce na svoje první Vánoce a jiný si zase dokáže detailně vybavit, jak probíhal jeho první den ve školce. Tyto vzpomínky většinou nemáme zařazeny na přesné časové ose a často si pamatujeme jen velmi specifické věci jako například vůni maminčina parfému, když byla na naší první besídce v mateřské školce či pocit, jaký jsme měli, když nás ve školce paní učitelky nutily chodit po obědě spát.

Zážitky ze základní školy už si ale většinou dokážeme vybavit cíleně. Víme, kdy jsme se seznámili s našim nejlepším kamarádem, jak probíhala naše první samostatná cesta do školy či jak jsme bojovali s matematikou. Na základní škole jsme se také naučili spoustu pro život praktických věcí, na které si ještě mnohokrát vzpomeneme. Naučili jsme se týmové práci, začali jsme pracovat na zodpovědnosti a hlavně jsme pochopili význam mnohých praktických rčení, kterými se řídíme celý život.

Od této chvíle jsme si schopni už zapamatovat a později vybavit téměř jakékoliv vzpomínky, avšak s přibývajícím věkem nám přibývají také starosti a vzpomínky už nemusí být jen radostné. Se střední školou přichází první zlomená srdce, první pocity nejistoty z hlediska budoucího vzdělání a povolání, vstup do dospělosti a s ní spjatými povinnostmi. I toto období je pochopitelně protkáno mnohými krásnými zážitky a novými zkušenostmi. Začínáme být čím dál méně závislí na rodičích, hledáme si první brigády a navštěvujeme první mejdany a večírky. Nezapomenutelné taneční a zážitky v nich prožité, kterými budeme bavit ještě naše vnoučata, nás čekají také v tomto období.

Život je plný krásných okamžiků a musí se nechat, že každé životní období má něco. Jestli se ale dá nějaké nominovat na to „nejčistší“ a nejvíce bezstarostné, je to právě období základní školy.