Jak svět přichází o sestřičky

Jak svět přichází o sestřičky

Zdravotnictví bylo, je a bude oborem, na němž naprosto zásadně závisí celý náš život. Je to obor, který musí fungovat za každé krize, ve všech podmínkách, každý den a každou vteřinu po celý rok. Logicky je to také obor, ve kterém neustále roste poptávka po pracovnících – chirurgů, zubařů, ale především zdravotních sester není zkrátka nikde dostatek.

Jestliže tedy pro sebe či své dítě hledáte vhodnou střední školu a kariérní dráhu, ve zdravotnictví se neztratí. Střední zdravotnické školy patří dnes mezi nejoblíbenější volby studentů končících povinnou školní docházku. Není se čemu divit, poptávka po ošetřovatelích, sestrách i asistentech je obrovská, obor plný praxe, a především jsou tato povolání základním kamenem naší společnosti a nezastupitelným elementem jak v nemocnicích a klinikách, tak v seniorských domech a dalších pečovatelských zařízeních.

Dnešní „zdrávky“ navíc nabízejí obrovské spektrum studijních oborů. Mezi maturitními obory můžete najít kromě praktické sestry také obor „Ortoticko-protetický technik“, jehož absolvent se uplatní na odborných protetických pracovištích při navrhování, zhotovování, výrobě a opravách ortopedických a protetických pomůcek. Pokud hledáte akčnější obor, nabízí se „Záchranářství a ochrana obyvatel“, k přijetí ale musíte mít výbornou fyzičku. Jestliže toužíte pomáhat lidem, ale maturita by byla přílišnou zátěží, ideálním oborem je „Ošetřovatel“.

Ať si vyberete jakýkoli obor, při studiu se nudit rozhodně nebudete. Kromě základních předmětů jako čeština, matematika, chemie, angličtina a další cizí jazyky vás totiž čekají hodiny první pomoci, základy epidemiologie a hygieny, patologie či psychologie a komunikace. Od třetího ročníku vás potom čeká předmět „ošetřování nemocných“, tzv. praxe. Tu studenti vykonávají na základních odděleních nemocnic pod vedením sester.

Pokud tuto cestu zvažujete, jistě víte, že povolání zdravotní sestry (a jiných zdravotníků) není jednoduché. Je fyzicky i psychicky vyčerpávající, jeho součástí jsou často noční či víkendové směny a čas od času se objeví nepříjemný pacient či nadřízený. Zároveň ale jistě víte, jak moc je tato práce naplňující, potřebná a vážená, i když často nedoceněná.