Vysočina, lyže a běžky patří k sobě

Vysočina, lyže a běžky patří k sobě

Většina lidí má cestování a turistiku spojené především s létem, ovšem i zimní krajina má mnoho co do sebe. Zasněžené zvlněné kopce na Vysočině, malebná vesnická stavení a chalupy schované pod sněhovou pokrývkou a křišťálově čistý vzduch. Nehledě na to, jak krásně se sníh třpytí, když na něj zasvítí slunce, v takové dny by byla úplně škoda sedět doma.

Vydat za lyžováním se na Vysočině můžete například do lyžařského areálu Vysoká. Ten leží na stejnojmenném kopci ve stejnojmenné obci asi šest kilometrů od Havlíčkova Brodu. Na jeho vrcholku si užijete nejen nádherné výhledy na celou západní stranu Českomoravské vrchoviny, ale také se můžete v útulné chatě na vrcholu posílit teplým čajem a něčím dobrým. Svah se nachází na severní straně kopce Vysoká (587 m.n..m.), čímž jsou zajištěny srovnatelné podmínky s vyššími Žďárskými vrchy. Díky umělému zasněžování si je možné užívat sezonu dlouho. V tomto ohledu je zajímavá i historie obce Vysoká, protože lyžařský spolek zde vznikl již na počátku 20. století. Lyžařský klub tehdy pořádal pravidelné nedělní výlety spojené s lyžařskými kurzy a závody.

Po lyžování si do obce můžete zajít občerstvit do restaurace nebo do hostince, který leží u obecního úřadu, kde sídlí starosta. V případě, že i po lyžování máte moc energie, můžete zajít do fitcentra nebo si udělat procházku po okolí nebo vyjet na běžky. Na zelené turistické trase najdete několik vyhlídkových míst. V létě je zase okolí obce jako dělané pro cyklistiku, a na podzim na houbaření. Na kole to není daleko ani do Havlíčkova Brodu, který se pyšní mnoha turistickými cíli anebo do Přibyslavi, kde najdete například zámek.