S čím nám pomohou na obecním úřadu?

S čím nám pomohou na obecním úřadu?

Snad každý máme v okolí svého bydliště, ve svém městě nebo obci, nějaký úřad. Většina z nás ví, kde obecní úřad ve své obci najde, jakou barvu má jeho budova a jaké jsou jeho úřední hodiny. Víme ale, co si na něm můžeme všechno vyřídit? S čím nám ještě pověření úředníci pomohou a co už přesahuje jejich kompetence?

Úřady v obcích a městech mohou mít mnoho podob a názvů. V menších obcích najdeme obecní úřady, města mají městské úřady a výjimkou nejsou ani magistráty. A kdy se tedy na úřad vydat?

Asi první a nejdůležitější věc, kterou bychom si na úřadě měli vyřídit ještě před tím, než se do ní přestěhujeme, je přihlášení k trvalému pobytu. Pokud k trvalému pobytu přihlašujeme dospělé a děti starší 15 let, postačí nám k vyřízení platný občanský průkaz. Pro přihlášení děti si s sebou musíme přinést rodný list. Aby nás úředník mohl k trvalému pobytu definitivně přihlásit, budeme potřebovat ještě doklad o vlastnictví objektu, tedy našeho domu. Kupní případně nájemní smlouvu. Pokud byt nebo dům, k jehož trvalému pobytu se chceme přihlásit není v našem osobním vlastnictví, budeme potřebovat souhlas majitele objektu. Se změnou trvalého pobytu jde také ruku v ruce vyřízení nového občanského průkazu s platnou adresou trvalého bydliště. Pro jeho vyřízení nemusíme chodit daleko – i sním nám totiž na obecním úřadě pomohou. O vyřízení nové občanky jsme ze zákona povini si zažádat do 15 dnů od registrace nového bydliště.

Na většině obecních úřadů si také můžeme nechat ověřit smluvní podpis na smlouvě nebo dokumentu, stejně jako si vyřídit jejich kopii. Je ale třeba rozlišovat ověření poskytnuté obecním úřadem a notářské ovšření, které nám obecní úřad bohužel nenahradí.

Na obecním úřadě bychom také měli hládit veškeré větší opravy a úpravy našeho pozemku, které mohou nějakým způsobem zasáhnout do veřejného prostranství. Pokud tedy víme, že následující měsíc bude náš dům obehnán lešením a před jeho bránou bude ležet obrovský kontejner, u kterého se bude střídat jedno stavební auto za druhým, měli bychom obci nahlásit použití veřejného prostranství.