Romantický Máchův kraj láká na výlety

Romantický Máchův kraj láká na výlety

Byl pozdní večer, první máj… Není snad nikdo, kdo by neznal tento tragický lyrickoepický příběh lásky od Karla Hynka Máchy. Máchovou největší inspirací při jeho dílech mu byla romantická krajina, zádumčivé kopce skryté v mlze ale i tajemné lesy v okolí Doks. Málokdo ví, že báseň je nejspíš inspirována skutečným příběhem Hynka, který v Dubé u Doks zavraždil svého otce načež byl popraven. Krajin kolem Doks v sobě skrývá mnoho tajemna a romantické Máchovo jezero je vyhledávaným turistickým místem. Není divu že kraj s jeho mnoha přírodními zajímavostmi a jedinečnou krajinou skýtá inspiraci mnoha umělcům.

Máchův kraj nabízí nespočet možností trávení volného času, z přírodních zajímavostí jistě stojí za vidění Panská skála, unikátní skalní varhany, Novozámecká průrva a mnoho dalších téměř až bizardních skalních útvarů. Ze středověkých památek jistě zaujme hrad Houska, kde se údajně nachází brána do pekel a na mnohé návštěvníky působí velmi silným negativním dojmem, proto by ho žádný lovec záhad neměl minout. Majestátní hrad Bezděz zase nabízí nekonečné výhledy do okolí. Kromě relaxace a válení se u Máchova jezera, návštěvy památek kraj láká i ke sportovnímu odpočinku. Nejvíce krás poznáte ze sedla kola, a projížďky místní romantickou krajinou jsou pravý balzám na duši.

V okolí najdete mnoho malebných vesniček s tradičními roubenkami, které jsou jako dělané k rekreaci. Nedaleko Bezdězu je to to vesnička Okna. Prochází jí dvě cyklostezky, které vás dovedou právě k hradu a opačným směrem do města Doksy a Máchovu jezeru. V okolí je roztroušeno mnoho jeskyní, zřícenin a v tajemném Máchovu kraji bude vždy co objevovat a atmosféra vás zcela pohltí.