V rodišti Františka Škroupa

V rodišti Františka Škroupa

Obec Osice leží v jižní části královéhradeckého okresu, má strategickou polohu na kopci, do všech světových stran je odtud krásná vyhlídka. Tvoří ji tři části – Osice, Trávník a Polizy. Na rozloze necelých 750 hektarů žije téměř pět set obyvatel. Většina z nich je v produktivním věku, podle posledních statistik je průměrný věk v obci 39 let. A možná právě proto se v Osicích příjemně a pohodlně bydlí. Místní mají všechno potřebné pěkně po ruce a obec žije bohatým kulturním životem. Je tady pošta, kostel, základní i mateřská škola. O děti je dobře postaráno, po vyučování mohou jít do družiny, stravovat se ve školní jídelně, zdarma přímo ve škole navštěvovat zájmové kroužky a chodit na dětské hřiště. Ty jsou v obci hned tři. Knížky si mohou děti i dospělí půjčovat ve dvou místních knihovnách. K lékaři a do lékárny to lidé také nemají daleko, jen do sousedních Dobřenic.

Osičané udržují tradice a váží si svého rodáka, Františka Škroupa, skladatele naší státní hymny. V obci je jeho síň, je po něm pojmenovaná místní základní i mateřská škola, spousta akcí provázela 210. výročí jeho narození. Tahouny aktivního života v obci jsou muži i ženy, činnost vyvíjejí dobrovolní hasiči a Klub žen z Trávníka.

Obyvatelé obce si mohou svoje záležitosti pohodlně vyřídit i v obou velkých městech regionu, do Hradce Králové a Pardubic to mají přibližně stejně daleko. Nejlepší spojení je autobusem, který v Osicích zastavuje, je ale možné jezdit i vlakem. Zastávka je v nedaleké Lhotě pod Libčany.