Rekordmani mezi vesnicemi

Rekordmani mezi vesnicemi

Kdo žije ve velkém městě plném lidí, jen těžce si představí, jak život plyne na vesničce, kde je asi tolik obyvatel, že byste mohli být všichni v klidu příbuzní a stačil by vám počet prstů na rukou a nohou abyste si dali výslednou cifru vašich sousedů dohromady. Ano tak malé vesničky skutečně v našich končinách existují a jsou to plnohodnotné obce, s vlastním obecním úřadem starostou a všemi náležitostmi.

V rekordmanech o nejmenší počet obyvatel jednoznačně vede malinká vesnička v okrese Pelhřimov, která má pouhých patnáct stálých obyvatel. Jmenuje se Vysoká Lhota a na počátku roku 2018 bylo osm obyvatel mužů a sedm žen a věkovým průměrem 65,2 let to také byla věkově nejstarší obec v česku. Ovšem takto malé vesničky v okrese Pelhřimov, který se rozkládá v kraji Vysočina a je pokryt lesy, skalami a divou přírodou, nejsou ničím výjimečným. Zadní Střítež má 34 stálých obyvatel, Jankov 44 a obec Syrov 55 a rozhodně to nejsou jediné případy takto málo početných obcí v kraji. Pro místní může být výhodou, že se znají, že přesně ví, ke které sousedce si zajít půjčit potraviny, která je ochotná pohlídat děti a s kým se jít dívat na hokej. Na obecních akcích potom panuje přátelská atmosféra a život v takové vesničce má mnoho výhod.

Ovšem když jsme u těch vesnických rekordmanů, pojďme se podívat i na další neobvyklé obce. Nejkratší názvy nesou obce Aš a Eš z čehož druhá jmenovaná je opět v okrese Pelhřimov. Naopak nejdelším názvem se pyšní Nová Ves u Nového Města na Moravě, která také leží na vysočině v okrese Žďár nad Sázavou. Co se rozlohy týká, nejmenší obec Závist v okrese Blansko má pouze 0,44 kilometru čtverečního. Jendo je však jisté, nezáleží, kolik má obec obyvatel, jak je velká, nebo jak dlouhý je její název, všude se žije pěkně a především tak, jak si to člověk udělá.