Pardubický kraj není jenom o perníku

Pardubický kraj není jenom o perníku

Snad každý kraj v České republice je něčím specifický. Lidé si tak kraje často nepamatují ani tak podle toho, jak jsou velké, nebo kde leží, ale podle toho, co se v nich vyrábí či jaké akce se v něm pořádají. Když se řekne Pardubický kraj, většina z nás si vybaví hned dvě věci- perník a dostihy. Historie výroby perníku v Pardubicích sahá až do 16. Století a pardubický perník je natolik známý a vyhlášený, že je dokonce uznán EU jako chráněné označení původu. Proslulé koňské dostihy s názvem Velká pardubická, na jejichž zhlédnutí se sjíždí lidi z celé republiky nebo dokonce i ze zahraničí, se zde pořádají již od roku 1874 a jsou považovány za vůbec nejtěžší dostihový závod v Evropě.

Zajímavosti Pardubického kraje zde však nekončí. Město Litomyšl, které je součástí Pardubického kraje, se může pyšnit stejnojmenným zámkem a zámeckým areálem, který je od roku 1999 na seznamu památek UNESCO. Zámek, který byl vystavěn v druhé polovině 16. století, přitáhne návštěvníky nejen svým téměř nedotčeným a dokonale zachovalým vzhledem, ale také krásou renesančního slohu, ve kterém byl vystavěn. Pardubický kraj je na hrady a zámky celkově velmi bohatý. Pokud jste tedy milovníky zámecké či hradní turistiky, zde si určitě přijdete na své. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Pardubic, určitě byste měli navštívit zámek Pardubice, který je jednou z nejcennějších památek naší goticko- renesanční architektury. V Pardubickém kraji, konkrétně ve městě Česká Třebová, najdete také známou Rotundu sv. Kateřiny, která pochází již z počátku 13. století.

Pokud hrady a zámky nejsou to, co toužíte vidět a dáváte přednost spíše akční zábavě, můžete vyzkoušet nějaký ze skanzenů, kde můžete prozkoumat, nebo si dokonce vyzkoušet, stará řemesla, kterými se lidé živili a nahlédnout do života, který žili. Jedním z takových skanzenů je třeba Podorlický skanzen Krňovice. Pokud se rozhodnete pro výlet v horkých letních dnech, určitě nepohrdnete jít se na chvíli pocitově „zchladit“ do vyhlášeného Obřího akvária v Hradci Králové, které je největším sladkovodním akváriem v České republice. Díky prosklenému tunelu budete mít pocit, že jste přímo ve vodě.

Za zmínku stojí jistě i obec Radhošť, která se nachází v Pardubickém kraji. Obec a její obyvatelé si potrpí na zachování základního tradičního venkovského rázu a velmi si zakládají na bohaté historii obce. Pokud tedy toužíte navštívit obec tak, jak ji známe z dřívějších let, návštěvou obce Radhošť jistě neuděláte chybu.