Opravdu Staré Město

Opravdu Staré Město

Starých i Nových měst po naší vlasti najdete několik, avšak Staré město u Uherského Hradiště si svůj název rozhodně zaslouží. Jeho počátky spadají až do dob Velké Moravy, kdy na území města stálo jedno ze dvou hlavních center Velké Moravy, hradiště Veligrad. Toto legendární hradiště připomíná několik archeologických lokalit, v centru Starého Města se kdysi rozkládal mocenský areál s kamenným palácem moravských knížat a rotunda. Další naleziště jsou Na Špitáklách a Na Valách, kde archeologové objevili základy prvního zděného velkomoravského chrámu. Nad základy tohoto kostela z poloviny 9. století dnes stojí Památník Velké Moravy, který dokumentuje dějiny centra Velkomoravské říše.

Poté bylo řadu let Staré město součástí Uherského Hradiště a i dnes, kdy má svou samostatnost místní mohou těžit z výhodné polohy u velkého města. Staré město se rozkládá v dolnomoravském úvalu, a právě příznivé přírodní podmínky a řeka Morava velmi přispěli k jeho rozvoji. Městem také protéká část známého Baťova kanálu a můžete si zde půjčit loď a objevovat pamětihodnosti města z paluby lodě. Kolem kanálu vede i řada cyklostezek, po kterých můžete dojet až do Velehradu nebo na hrad Buchlov a zámek Buchlovice. Staré město je také výchozím bodem pro poznávání přírody nedalekých Chřibů a na vrchu Brdo stojí rozhledna, ze které se naskýtá krásný pohled do krajiny.

Kromě krásné přírody, Baťova kanálu a bohaté historie je Staré město známé pro svůj rozmanitý kulturní život. Řadí se do regionu Dolňácko a lidové tradice a folklor zde mají významnou roli. Tanci i zpěvu se dodnes věnuje obdivuhodný počet lidí, od dětí až po ty nejstarší. Folklorní soubory Dolina a Dolinečky dodnes udržují zvyky a tradice jako je velikonoční pochůzka, vynášení Mařeny nebo dožínky, stále živé. Největší ze všech akcí jsou Michalské hody, které se konají vždy v září a jsou jednou z nejnavštěvovanějších událostí, kam jezdí i řady lidí ze vzdálených míst obdivovat krásu místních krojů, písní a tanců. Také se zde pořádá každoroční soutěž tanečníků ve verbuňku a mezi nejčastější vítěze se řadí právě členové souboru Dolina.

K dalším oblíbeným společenským akcím patří plesy, staroměstský den, vánoční jarmark nebo košty vína a slivovice. Bohatý je i sportovní život, řadu sportovních aktivit najdete ve sportovním centru na Širůchu a v zimě se můžete vydat na umělý svah. Ve městě působí i řada spolků a společenský život tu tak není nouze.