Kam na Vysočině

Kam na Vysočině

Je víkend, venku svítí sluníčko a vy sedíte doma a přemýšlíte, co byste mohli podniknout. Co takhle vyrazit na Vysočinu? Vysočina není jenom oblíbeným českým salámem, je také nádherným krajem. Vysočina je krajem s krásnou přírodou a je také bohatá na památky. Nachází se v jižní části České republiky, na jejím samotném středu. Pokud se rozhodnete podniknout výlet na Vysočinu, určitě se vám bude hodit několik typů, kam vyrazit a co určitě vidět.

Kraj Vysočina je domovem hned pro několik památek UNESCO. Pokud chcete procestovat Vysočinu, jednu z vašich zastávek by rozhodně mělo tvořit historické jádro města Telč. Dech beroucí architektura a všudy přítomná historie vás rozhodně nenechají chladnými. Toto místo je natolik výjimečné, že se může pochlubit hned několikanásobnou památkovou ochranou. V roce 1970 bylo prohlášeno za městskou památkovou rezervaci a v roce 2002 bylo jako jedno z prvních míst České republiky zapsáno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Pokud už budete v Telči, rozhodně neuděláte chybu, když navštívíte také státní zámek Telč, který je také na seznamu památek UNESCO a rozhodně stojí za vidění.

Město Třebíč vám naopak nabídne zážitek z Židovské čtvrti, která se zde nachází. Vzhledem k tomu, že se čtvrť nachází v blízkosti řeky a strmých skalnatých svahů, které bránily jejímu dalšímu rozšiřování, je čtvrť velice hustě zastavěná, plná křivolakých uliček a temných zákoutí. I touto památkou Česká republika svět uchvátila a je zapsána na seznamu UNESCO.

CHKO Žďárské vrchy vás zase upoutá svou nádhernou přírodou. Tato oblast se dá označit za nejrozmanitější část Českomoravské vrchoviny se spoustou turisticky zajímavých míst a řadou kulturních památek. Na letní víkendový výlet je toto místo jako stvořené.

Nejen chráněné krajinné oblasti a památky UNESCO dělají z Vysočiny tak krásné místo. Nachází se zde i řada zajímavých obcí. Jednou z těchto obcí je obec s velice zajímavým názvem Sejřek. Jednou ze zajímavostí této obce je, že zde existuje Obec- okrašlovací spolek Sejřek. Jedná se o volné sdružení obyvatel obce, kteří mají zájem trvale zlepšovat své životní prostředí. Díky tomu a mnohým dalším činnostem, které obyvatelé obce dělají pro její zvelebování, je obec malebným místem, které stojí za návštěvu.