Kam na výlet za přírodou i kulturou? Zkuste Sobotku

Kam na výlet za přírodou i kulturou? Zkuste Sobotku

Do začátku prázdnin zbývá už jen měsíc a vy ještě nemáte žádný program na léto? Je nejvyšší čas probrat se z „covidového spánku“ a začít zase pořádně žít. Pokud si zatím netroufáte na výlet či dovolenou v zahraničí, můžete se poohlédnout alespoň po zajímavých místech v Česku. A že jich tu není málo.

Pokud se nechcete mačkat na přeplněných turistických lákadlech typu Karlův most či Zámek Lednice, zkuste jít letos trošku proti proudu. I mimo tato nejvyhlášenější místa, na které se do České republiky jezdí dívat kromě tuzemských výletníků i zahraniční turisti, čemuž mimo jiné odpovídají i ceny zdejších ubytování a restauračních zařízení, najdete spoustu neotřelých tipů na výlety.

Velmi zajímavým místem na rodinný výlet i romantický prodloužený víkend je Sobotka. Toto město v Královéhradeckém kraji je turistickým a rekreačním letoviskem, které se nachází na jižním okraji Českého ráje. Na první pohled upoutá už nádherné historické náměstí, které bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Toto malebné městečko v srdci přírody má však mnohem více, co nabídnout.

Prohlídku krásné architektury a posezení na romantickém náměstí si můžete zpestřit také výlety do přírody. Oblíbenou turistickou atrakcí jsou například nedaleké Prachovské skály, Hruboskalsko či kouzelné místo zvané Šťastná Země.

Ve městě se vám o zábavu postará Městské kulturní středisko Sobotka. Tato příspěvková organizace, která má ve městě již více než dvacetiletou tradici, je hlavním realizátorem kulturních a společenských akcí. Kromě Muzea Fráni Šrámka vybaveného multimediálními výstavy o životě a díle Fráni Šrámka, kde se díky komiksům, video, audio či 3D exponátům nenudí ani děti, je ve městě vyhlášený také festival Šrámkova Sobotka. Ten se letos uskuteční 3.-10. července. Pokud si potrpíte na kulturu a chcete si zpestřit romantický večer ve dvou, můžete navštívit i místní divadlo.

Za shlédnutí rozhodně stojí také Šolcův statek, který je vzácně zachovalou venkovskou usedlostí z roku 1811. Samotný název statku napovídá, že se jedná o rodiště českého básníka Václava Šolce, který se v domě roku 1838 narodil. Od roku 1974 je zde také galerie výtvarného umění, která každoročně nabízí nejméně čtyři výstavy. Součástí Šolcova statku je také lapidárium. Krom expozic pořádá statek také zajímavé besedy a koncerty. Celý výlet můžete potom zakončit na Loveckém zámku Humprecht.