Jedna obec, mnoho zajímavostí

Jedna obec, mnoho zajímavostí

Český ráj, opředený mnoha legendami, proslulý pro svá magická skalní města a tajemné hrady snad není třeba blíže přestavovat. Svůj trefný název tato lokalita získala už v devatenáctém století, kdy lidé uchvácení místní přírodou začali tak toto místo nazývat. Do Českého ráje se dá dostat z mnoha míst, avšak výborným přístupovým bodem, ležícím na samotném území chráněné oblasti je dozajista obec Libošovice.

Tuto obec při svých toulkách neminete, prochází tudy několik turistických stezek a obec se skládá z devíti dalších vesniček a asi patnácti samot. Turisté jistě znají Podkost nad kterou se na pískovcových skalách vypíná mohutný gotický hrad Kost.  Poté co si projdete jeden z mnoha prohlídkových okruhů hradu hned nechvátejte za dalšími krásami Českého ráje, ale chvíli se zdržte a prozkoumejte okolí, jistě najdete mnoho kouzelných a tajemných míst. Jedním takovým je záhadný psí hřbitov, nebo skalní byt Barušky.

Další vesničkou patřící k Libošovicím je Vesec u Sobotky. Tu turisté mohou znát nejen díky vesnické památkové rezervaci tvořené osmnácti roubenými chalupami ale také z mnoha filmů. Právě roubené chalupy Vesec proslavily v takových filmech jako je S čerty nejsou žerty, Jak dostat tatínka do polepšovny ale i v Cimrmanech kde obec představuje smyšlenou vísku Liptákov.

V samotné obci Libošovice potom najdete většinu služeb, jako je ubytování, obchod nebo občerstvení. Obcí vede známá turistická cesta Zlatá stezka Českého ráje, která vás dovede na mnoho krásných míst. Z dalších míst z okolí Libošovic potom nezapomeňte projít přírodní rezervaci údolí Plakánek. Najdete zde pískovcové věže, mokřady, rozkvetlé louky i hluboké lesy. A téměř v každé vesničce patřící pod Libošovice najdete něco zajímavého, od dřevěných zvoniček, přes kostelíky a sochy až po kouzelnou přírodu.