I hrady potřebují rekonstrukci

I hrady potřebují rekonstrukci

Hrady jsou léta oblíbenými turistickými cíli v České republice. Ať už plánujeme romantický výlet ve dvou, nebo se chystáme na velkou rodinnou výpravu, několik století staré stavby se nabízí jako ideální program.

Zatímco některé zříceniny hradů připomínají spíše rozbité skály, jiné nás svým vzhledem a doprovodným programem dokáží přenést až do středověku. Málokterý hrad však vydrží hostit výletníky bez jakýchkoliv oprav. I když to tak u některých zřícenin nevypadá, většina z nich musela být podrobena alespoň základním bezpečnostním úpravám. Zatímco některé hrady slouží jen k turistickému vyžití a jejich opravy se tak mohou rozložit i do několika let, nejnavštěvovanější hrad České republiky potřebuje úpravy každý rok. Jak by taky ne, když kromě návštěv statisíců turistů tam má svůj úřad také samotná hlava státu.

Pražský hrad potřebuje každý rok opravy za desítky milionů korun. Například za rok 2018 se na hradě prostavělo asi 200 milionů korun. Vzhledem k velikosti areálu hradu a finanční náročnosti oprav, není možné zrekonstruovat celou stavbu v průběhu jednoho roku. Z oprav se tak stává nekonečný koloběh. Zatímco se opravuje jedna věc, chátrá jiná. Kromě hradebních zdí musí být pravidelně opravovány také rozsáhlé interiéry hradu, které kromě historicky dochovaných prvků dnes doplňují také kavárny či moderní toalety.

Pražský hrad však není jediná historická stavba, která prošla rekonstrukcí. Turisté mohou v České republice obdivovat spoustu hradů a zámků, které se postupně rekonstruují a pravidelně ožívají různými slavnostmi a akcemi pro návštěvníky. Velkým turistickým lákadlem a zároveň nejzáhadnějším místem, jsou například Trosky v Libereckém kraji. Hrad zdobí dvě vysoké věže Baba a Panna, které nabízí dech beroucí výhled do rozlehlé krajiny. Podle pověsti ukrývá zřícenina hradu Trosky v podzemí poklady loupeživých rytířů. Vchod do sluje však zatím nikdo neobjevil. Zřícenina pochází ze 14. století.

Za zmínku jistě stojí také majestátní Bezděz. Ten se nachází nedaleko jezera taktéž v Libereckém kraji. I přes to, že hrad patří k jednomu z nejznámějších, a tedy už jej spousta lidí navštívilo, počet turistů neklesá. Také hrad Bezděz si již prošel řadou úprav a spousta ho jich také čeká. Je skoro zázrak, že hrad pocházející z 13. století můžeme vidět ještě téměř v celé jeho kráse.

Mezi zříceninami hradů však najdeme také méně známé, nicméně o nic méně hezké kousky. Jedním z nich je například zřícenina hradu Ronovec, který je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka.